Травматична ампутация на тялото на неуточнено ниво МКБ T09.6
Травматичната ампутация представлява загуба на част от тялото, вследствие на злополука или нараняване. Причините за травматична ампутация на тялото на неуточнено ниво могат да бъдат пътнотранспортни произшествия, природни бедствия, войни, трудови злополуки и др.
Клинично се характеризира с:
- кървене
- болка
- изтръпване
- загуба на функция
Като усложнения могат да възникнат хиповолемичен шок и инфекция.
Преценката за ампутация е много важна и отговорна задача и трябва да се извършва от високо квалифициран хирург или след лекарски консилиум, освен ако не се налага по витални индикации. Извършването на самата ампотация е също много отговорна задача, защото се създава ампутационен чукан, с нова функция и бъдещото носене на протеза.
Показанията за ампутация са:
- тежки размачквания със засягане на всички тъкани
- откъснати крайници или държащи се на малки кожно-фасциални ламба, но при гладки повърхности
- тежки остри инфекции (газова гангрена)
- септични състояния при гнойни инфекции
- състояния застрашаващи живота на пострадалия
Нивото на травматична ампутацията на тялото на неуточнено ниво е от особенно важно значение. Когато става въпрос за горен крайник се спестява всеки сантиметър, за пръстите на ръката се икономисва всеки милиметър (особено за първите три пръста). Никога не се скъсява фаланга за сметка на меки тъкани и кожа. В такива случаи се извършва кожна пластика.
За долния крайник се предлага схема с две зони - ценна и неценна. Ампутацията се извършва в неценната зона, като значение за протезирането има дължината на чукана. В детска възраст се оставят повече меки тъкани, покриващи ампутираната кост, защото тя расте по-бързо и може да излезе под кожата или извън нея.
Коментари към Травматична ампутация на тялото на неуточнено ниво МКБ T09.6