Травма на неуточнени нерви, коренчета на гръбначния мозък и нервните сплитове на тялото МКБ T09.4
Травмите на гръбначния стълб и гръбначния мозък се отнасят към най-тежките, които могат да сполетят съвършено здрав човек в процеса на неговия живот. Тежестта на повредите на гръбначния стълб, като основен орган на опорно-двигателния апарат, се обуславя от неговата функция на обединяващо звено в човешкото тяло и осигуряващ протекцията на нежните структури на
гръбначния мозък, неговите обвивки и коренчетата. Причини за травма на неуточнени нерви, коренчета на гръбначния мозък и нервните сплитове на тялото могат да бъдат:
- пътнотранспортни произшествия
- огнестрелни рани
- промишлени аварии
- спортни травми
- падане от височина
- уличен травматизъм и др.
Уврежданията на коренчетата на гръбначния мозък може да причини парези и парализи на мускулите инервирани от засегнатите нерви. Те също могат да причинят болка и скованост в съответния дерматом.
Към травма на неуточнени нерви, коренчета на гръбначния мозък и нервните сплитове на тялото се отнася и тази на брахиалния плексус. Той представлява мрежа от нерви, които изпраща сигнали от гръбначния мозък до рамото и ръката. Симптомите варират в зависимост от вида и местоположението на нараняването на брахиалния плексус, като включват:
- слабост или изтръпване
- загуба на чувствителност
- загуба на движение (парализа)
- болка
Диагнозата на нараняване на брахиалния плексус включва електромиография и магнитен резонанс. Лечението се състои в шиниране, физикална терапия, а в някои случаи и хирургична интервенция. Някои наранявания на брахиалния плексус могат да се възстановят без лечение.
Коментари към Травма на неуточнени нерви, коренчета на гръбначния мозък и нервните сплитове на тялото МКБ T09.4