Травма на лакътния нерв на ниво предмишница МКБ S54.0
Лакътни нерв е особено уязвим на травма при преминаването му през лакътя, поради това че минава низ тясно пространство, разположен е много повърхностно под кожата и не е защитен от меки тъкани.
Травма на лакътния нерв на ниво предмишница може да се получи при фрактура на медиалния епикондил, фрактура на лакътната кост, изкълчване на лакътната става, компресия на нерв от оток на меките тъкани, както и при открити наранявания на лакътя и предмишницата (порязване, пробождане и разкъсване на лакътния нерв).
Клинична картина на травма на лакътния нерв на ниво предмишница
При травма на лакътния нерв отпада неговата двигателна и сетивна функция. Основните симптоми са:
- Болка;
- Мравучкане в малкия пръст и част от безимения пръст;
- Загуба на координация на пръстите;
- Изтръпване;
- Загуба или намалена чувствителност в улнарната половина на дланта и вътрешната страна на предмишницата;
- Парене на ръката или пръстите;
- Скованост на безименния пръст и кутрето;
- Слабост (загуба на сила) на ръката или пръстите.
Диагноза на травма на лакътния нерв на ниво предмишница
След снемане на подробна анамнеза за оплакванията на пострадалия, вида на травмата и физикалните тестове се правят образни изследвания. Рентгенография уточнява фактури на кости и увреждане на улнарния нерв. По-специфични изследвания за тежестта на нараняване на лакътния нерв са компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, тестове за нервна проводимост и електрически запис за мускулната активност.
Лечението на травма на лакътния нерв на ниво предмишница зависи от степента на нараняване на нерва. В случаите, в които е премазан само аксона, без да е засегната обвивката на нерва може да се очаква спонтанно възстановяване на нерва. Оперативно лечение и ревизия на нервът е показана в случай, когато консервативното лечение не даде резултат. Ревизия и шев е наложително и при откритите наранявания, при които нервът е прекъснат.
Коментари към Травма на лакътния нерв на ниво предмишница МКБ S54.0