Навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става МКБ S43.6
Временното преминаване на границите на нормалната подвижност на една става в случая на стерноклавикуларната става (тя се изгражда от следните ставни повърхности на ключицата и гръдната кост) след травмата. Ставната торба и връзките са преразтегнати, но анатомичната цялост не е нарушена.
Механизъм на получаване на навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става
Формира се от ставните повърхности на ключицата и гръдната кост, като между тях заляга ставен диск, съществуват три ставни връзки, които прикрепват ставната капсула, ставата има три свободни степени на движение на ключицата спрямо стернума: повдигане - спускане; напред-назад; завъртане.
Механизмът на повредата е индиректен при навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става, лостообразен и често наподобява този при изкълчване на стерноклавикуларната става. Силата, която е по-слаба, от колкото при изкълчване, действа лостообразно върху ставните елементи, възпроизвежда прекомерно или несвойствено движение. В резултат на това ставната капсула и ставните връзки се преразтегнати или частично се разкъсват.
Клиника на навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става
Степента на смущение на функцията на стерноклавикуларната става е в зависимост степента на повредата. Засегната става е подута, движенията са ограничени и болезнени.
Диагноза на навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става
Освен клиничните оплаквания на пациента важно значение има и рентгеновото изследване.
Лечение на навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става
При наличие на навяхване на стерноклавикуларната става се прилага консервативна терапия. Консервативното лечение на навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става се свежда до прилагане на нестероидни противовъзпалителни средства и аналгетици - аналгин, аспирин, профенид, ибупрофен, индометацин, нурофен и др. През първите 24 часа на мястото на травмата се поставят студени компреси и лед (в найлонови торбички), а 2-3 ден се правят загряващи компреси на мястото на увредата.
Поради това, че е необходим покой на ставата се налага обездвижване на ръката. Като се прави превръзка "Раничка", при която стерноклавикуларната става се обездвижва. От 3-4 ден се започват движения в китките и пръстите, а в последствие се пристъпя към движение на лакътната и раменната става. Имобилизацията се прекъсва към 10-14 ден и активното раздвижване на горния крайник продължава.
Коментари към Навяхване и разтягане на стерноклавикуларната става МКБ S43.6