Навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става МКБ S43.5
Временното преминаване на нормалната граница на подвижност на акромиоклавикуларната ставна връзка след травмата, при което ставната торба и връзките се преразтягат, без да се нарушава тяхната анатомичната цялост е навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става.
Механизъм на навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става
Акромионът е израстък на лопатката и неговата ставна повърхност със ставната повърхност на клавикулата, образуват акромиоклавикуларната става, тя се подсилва с две връзки и има три степени свобода на движение напред - назад, отвеждане и превеждане, завъртане на ставата.
Механизмът на повредата при навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става е индиректен, лостообразен и много наподобява механизъма на изкълчване на акромиоклавикуларната става. Силата, която се упражнява върху ставата при навяхване и разтягане е по-слаба, от колкото при изкълчване. Тази сила действа лостообразно върху ставните елементи, и възпроизвежда несвойствено и прекомерно движение. В резултат на тази сила ставните връзки и ставната капсула са преразтегнат или се разкъсват частично.
Клиника на навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става
В зависимост от степента на повредата настъпват различни степени в смущение на функцията на акромиоклавикуларната става. Акромиоклавикуларната става е подута, движенията са болезнени и ограничени.
Диагноза на навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става
Диагнозата се поставя от клиничната картина и оплакванията на пациента. Рентгеновото изследване има важно значение, за да отхвърли наличие на фрактури на израстъците (акромион, коракоидния).
Лечение на навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става
Лечението на навяхване и разтягане е консервативно. Прилагат се аналгетици и НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства) - аналгин, аспирин, ибупрофен, индометацин, профенид, нурофен и др. В първите 24 часа върху акромиоклавикуларната става се поставят лед (в найлонови торбички) и студени компреси, а в следващите два - три дена се правят загряващи компреси на мястото на травмата.
Необходим е покой на ставата и поради това ръката се обездвижва. Прави се превръзка "Дезо", при която ръката се фиксира към гърдите. След три - четири дена се започва раздвижване в китките и пръстите, а в последствие се раздвижат и лакътната и раменната става. Към 10-14 ден имобилизацията се прекъсва и горния крайник се раздвижва активното.
Коментари към Навяхване и разтягане на акромиоклавикуларната става МКБ S43.5