Изкълчване на стерноклавикуларна става МКБ S43.2
Механизъм на изкълчване на стерноклавикуларна става
Луксацията на стерноклавикуларната става може да бъде прясна и хронично повтаряща се горна, предна или задна.
При задната луксация на стерноклавикуларната става може да бъде притисната трахеята. Най-често механизмът на увредата е директна травма при падане или силен удар в областта на стерноклавикуларната става.
Клиника на изкълчване на стерноклавикуларна става
Установява се болка и затруднена възможност за извършване на активни движения на горния крайник. При оглед се вижда, че болната страна, засегната от изкълчването на стерноклавикуларната става е силно подута. Шийният мускул е съкратен. Главата е обърната към здравата страна и е наклонена към болната, с което се постига отпущане на шийния мускул. Оформя се подкожен хематом и оток в подключичната и надключичната ямка с последващо синкавочервено оцветяване на кожата.
Диагнозата изкълчване на стерноклавикуларна става се поставя при оглед, опипване и рентгенография.
Лечение на изкълчване на стерноклавикуларна става
1. Закрито наместване - то е несигурно. Причини за повтарящи се изкълчвания са обикновени счупвания на гръдната кост или ключичния ставен ръб.
2. Открито наместване - най-важното в техниката е възстановяването на над гръдно ключичната връзка, а заедно с него и фиксирането на вътреставния диск, който започва от първо ребро. Задържането на наместването трябва да се осъществи с Киршнерова игла за 4-8 седмици.
Старите и болезнените изкълчвания са честа причина за дискомфорт. Резекцията на стерналния край (откъм гръдната кост) не се препоръчва.
Задната луксация (изкълчване) причинява опасно притискане върху трахеята и се нуждае от спешно лечение.
Коментари към Изкълчване на стерноклавикуларна става МКБ S43.2