Разклатен зъб МКБ S03.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Разклатен зъб възниква, когато травма, като например падане, разруши тъканите, лигаментите и костта, които държат зъба на място. Луксация на зъб е друг термин за дефиниция на разклатен зъб. Луксацията също може да повлияе на нервите и кръвоснабдяването на зъба.
Луксираният зъб понякога се разклаща, под ъгъл или се измества. Може да липсват видими признаци на заболяване, но има силна болезненост. Разклатените зъби са най-чести при деца и млади възрастни, въпреки че всеки може да има луксация на зъбите. Ако пациент подозира луксиране на зъб, незабавно трябва да потърси медицинска помощ. В зависимост от тежестта на луксацията, някои от пациентите може да се нуждаят от незабавно лечение.
Зъбите се състоят основно от две части:
- Коронка - видимата част от зъба, локализирана над венците
- Корен - намира се в самите венци
Както короната, така и коренът се състоят от няколко слоя:
- Емайл - твърда, бяла външна повърхност на зъба
- Дентин - среден слой на зъба
- Пулпа - мека вътрешна тъкан, съдържаща кръвоносни съдове и нерви.
Зъбите се намират в алвеоларната кост, частта от челюстта, която държи зъбните гнезда. Влакна от съединителна тъкан, наречени периодонтални връзки, прикрепят корена на зъба към алвеоларната кост.
Луксациите на зъба засягат пародонталните връзки и самата алвеоларна кост. Те също могат да доведат до увреждане на пулпата. Лечението на разклатен зъб зависи от това коя зъбна структура е наранена и тежестта на самото нараняване.
Честота и причини
Луксациите на зъбите се срещат често при деца и млади хора. Въпреки че зъбната травма може да се случи на всяка възраст, повечето случаи са при деца на възраст от 11 до 15 години. Луксацията представлява 18% до 33% от нараняванията на постоянните зъби. Травмата на зъбите също представлява 18% от всички наранявания при деца до 6-годишна възраст. Мъжете имат луксация на зъбите сравнително по-често, отколкото жените.
Увреждането на тъканите и връзките на зъба изисква голяма сила. При малки деца паданията са най-честата причина за луксирани зъби. Като най-чести причини за разклатен зъб се посочват:
Видове луксация на зъбите
Луксациите на зъбите могат да варират от леки до сериозни. Петте вида луксирани зъби, подредени по тежест, са:
- Сътресение - сътресение възниква, когато има нараняване на структурите, поддържащи зъба (пародонтални връзки). Въпреки че няма разклащане, той често е болезнен при допир.
- Сублуксация - сублуксираният зъб възниква, когато има нараняване на пародонталните тъкани. Наблюдава се леко разклащане на зъба, но няма помръдване от първоначалното му местоположение. Може да се наблюдава леко кървене близо до линията на венеца.
- Екструзивна луксация - възниква, когато пародонталните лигаменти се разкъсат. Зъбът излиза от гнездото си, но самото гнездо все още е непокътнато. Зъбът е много хлабав и изглежда по-дълъг от обикновеното.
- Странична луксация - странична луксация се случва, когато има пълно прекъсване на пародонталните лигаменти. Зъбът не е разклатен, но изглежда под ъгъл напред или назад от линията на венеца.
- Интрузивна луксация - интрузивна луксация се получава, когато зъбът се премести нагоре към самото гнездо, което води до фрактура на алвеоларната кост. Зъбът не се разклаща.
Симптоми
Симптомите на луксирания зъб зависят от вида на луксацията на зъба. Симптомите могат да включват:
Диагноза
За да се диагностицира разклатен зъб, лекарят снема подробна анамнеза за вида на травмата и нейният механизъм. Обикновено диагнозата може да се постави още при физикален преглед от лекар. Сред сигурните белези за разклатен зъб са силна болка, повишената чувствителност при допир.
За да се направи оценка на тежестта на травмата се прави рентгенографско изследване на зъбите. По този начин може да се прецени вида на последващото лечение и дали има увреждане на пулпата на зъба.
Лечение
Лечението на разклатен зъб зависи от вида на луксацията. Основна цел на лечение при луксация е стабилизиране на зъба. От особено значение е и поддържане на здравето на пулпата. При по-леките степени на травмиране на зъба (сътресение, сублуксация) пациентите не се нуждаят от допълнително лечение. При леко разклащане на зъба при сублуксация той единствено може да бъде шиниран. Възстановителният период може да трае до една година, затова на пациентите се препоръчва редовно посещение при зъболекар.
При екструзивна луксация зъболекар прави промивка с физиологичен разтвор на корена на зъба поради риск от инфекция и възпаление на тъканите. След това зъбът се шинира за около 2 седмици. При нараняване на пулпата се предприемат различни видове кореново лечение.
При странична луксация зъболекарят използва специален форцепс за наместване на зъба обратно в гнездото. Използва се гъвкава шина за стабилизиране за около 4 седмици.
При интрузивна луксация зъболекарят може да остави зъба, за да види дали ще се върне обратно на мястото си. Ако това не се случи в рамките на един месец, то пациентите може да се нуждаят от допълнително лечение за репозиция на зъба.
Усложнения и прогноза
Бързото лечение на разклатен зъб може да запази самия зъб. Добрата дентална хигиена и редовните прегледи могат да помогнат за удължаване на живота на зъба. Той може да се задържи за още много години, но зъболекарите не могат да кажат за колко дълго. Във възстановителния период могат да възникнат множество усложнения, включително:
- Анкилоза - представлява сливане на зъба с костта, при което той започва да потъва в тъканта на венците.
- Апикален периодонтит - възпаление на тъканта около зъбите.
- Възпалителна коренова резорбция - разрушаване на кореновата структура на зъба.
- Облитерация на пулпния канал - включва твърди тъканни отлагания по стените на кореновия канал. Обикновено облитерацията е безболезнена, но може да доведе до некроза на пулпата.
- Некроза на пулпата - тежко усложнение, което може да наложи екстракция на зъба.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21770-tooth-luxation
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7254462/
https://jcda.ca/g21
https://radiopaedia.org/articles/dental-luxation
Коментари към Разклатен зъб МКБ S03.2