Изкълчване на хрущялната част на носната преграда МКБ S03.1
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Размествания на хрущялната част на носната преграда от средната си позиция и проектирането и в една от ноздрите е изкълчване на хрущялната част на носната преграда.
Изкълчване на хрущялната част на носната преграда е доста често срещано явление. Всъщност централната точка на носната преграда е от клинично любопитство. Тези нарушения обикновено не са достатъчно тежки, за да предизвика симптоми. Изкълчването на хрущяла е по-често при децата, поради това че хрущяла при тях е по-еластичен.
Носната преграда разделя носната кухина на две част. Хрущялът, който участва в изграждането на септума се нарича четириъгълен, а костите, съставляващи преградата, включват максиларния гребен, вомера и перпендикулярната пластина на етмоидната кост. Обикновено носната преграда лежи централно и по този начин проходите са симетрични. Изкривяване на преградата е необичайно състояние, при което горната част на хрущялния ръб се накланя наляво или надясно, причинявайки запушване на засегнатия носов проход. Сама по себе си изкривената преграда може да остане незабелязана с години и по този начин да не се нуждае от корекция.
Честота и причини
Травмите на носа са сред най-често срещаните видове травми в лицева област. Фрактурите на носа се цитират като най-честият тип фрактура на лицето, което представлява приблизително половината от всички фрактури на лицето в няколко проучвания. Британско проучване установява, че по време на коронавирусната пандемия силно се редуцира броят на пациентите с травми на лицето, поради намаляване на рисковите дейности като контактни спортове, пътни инцидентни и други.
Най-често тези изкълчвания са в резултат на директна травма и това често се свързва с увреждане и на други части на носа, като фрактури на носната кост. Директна травма може да се получи при различни видове контактни спортове, автомобилни катастрофи, злополуки. С увеличаване на използването на въздушни възглавници в автомобилите, е настъпила промяна в механизма на нараняването и честотата на изкълчване на носната преграда, без съпътстваща фрактура на костите на носа. При деца, носните дислокации най-често се дължат на падане.
Изкривената преграда се свързва с генетични заболявания на съединителната тъкан като синдром на Марфан и синдром на Ehler-Danlos.
Патофизиология
Посоката на силата към носа по време на нараняване определя модела на фрактурата. Фронталната сила причинява щети, вариращи от обикновено счупване на носните кости до сплескване на целия нос.
Страничната сила може да притисне само една носна кост. Въпреки това, с достатъчно сила, и двете кости и хрущялите могат да бъдат изместени. Страничната сила може да причини сериозно изместване на носната преграда, което може да усуче или изкриви носа.
Фрагментите на септума могат да се блокират, създавайки допълнителна трудност при редукцията. Рядко се появява насочена нагоре или надолу сила. Може да причини тежки фрактури на септума и дослокация на четириъгълния хрущял.
Симптоми
Хората с изкълчване на хрущялната част на носната преграда може да забележат промяна във формата на носа. Други симптоми, характерни за заболяването включват:
- Епистаксис (кръвотечение от носа)
- Деформация на носа
- Обструкция на носа
- Затруднено носно дишане
- Хъркане
- Хронични възпалителни заболявания на околоносните кухини (синусите)
- Повтарящи се кихане
- Болки в лицето
- Лека до тежка загуба на обоняние
- Сънна апнея
Диагноза
Изкълчването на хрущялната част на носната преграда и последващата девиация са най-честите причини за назална обструкция. Често пациентите съобщават за травма на носа. При такива пациенти е уместна консултацията с отоларинголог, който обикновено поставя диагнозата след подробна анамнеза и физикален преглед. Огледът на носната кухина, когато е необходимо, се извършва с помощта на ларингоскопия. Изобразяването на носа и носната кухина с помощта на образни методи на изследване не е задължително при това заболяване, но може да помогне за поставяне на диагнозата. Използват се рентгенография на лицева област или компютърна томография (КТ).
Лечение
Показания за възстановяване на изкълчване на хрущялната част на носната преграда включват нарушена носна функция, козметична деформация и наличието на ранни усложнения.
Закрито наместване може да се извърши под местна упойка при просто изкълчване на носната преграда.
Показания за откритите намествания, които изискват обща анестезия са:
- Обширна дислокация на септума на носа
- Изкълчвания, които продължават да съществуват след закрито наместване
- Открити наранявания на септума
Относителни показания, напр. хематом на септума, неадекватно костно наместване поради септална деформация, разновидни хрущялни деформации и скорошна назална хирургична манипулация.
Използването на студени компреси в периорбиталната и областта на носа могат да бъдат полезни, докато отмине отока. Дори при наличието на значителен оток, деформацията на носа, често е очевидна. При пациенти, при които първоначално са били без видими отклонения, преоценка на нараняването след стихване на отока, може да наложи хирургична намеса под формата на малка хирургична процедура, известна като септопластика.
Усложнения
Незначителното отклонение на носната преграда при изкълчване може да не причини никакви усложнения. При по-тежките девиации могат да се наблюдават различни усложнения, включително:
Прогноза
При голяма част от пациентите изкъчване на хрущялната част на носната преграда не влияе на качеството на живот. При наличие на леки симптоми, могат да бъдат контролирани медикаментозно (назални деконгестанти и други видове лекарствени средства). По-тежките случаи могат да изискват оперативно лечение и репозиция. Индикации за такъв вид лечение са наличието на хронично кървене от носа, постоянна назална конгестия и др.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1165529/
https://www.patientcareonline.com/view/dislocated-septal-cartilage
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16924-deviated-septum
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/deviated-septum/symptoms-causes/syc-20351710
https://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_septum_deviation
Коментари към Изкълчване на хрущялната част на носната преграда МКБ S03.1