Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на черния дроб и жлъчните пътища МКБ R93.2
Това са неинвазивните диагностични методи - ехография, радиоизотопна и рентгенова диагностика и инвазивните диагностични методи - лапароскопия, биопсия, ангиография, фиброгастродуоденоскопия, ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография.
В последните години изследването на черния дроб с ултразвук се наложи като първи от използваните апаратни методи поради своята безвредност, липса на противопоказания, безболезненост и сравнително ниска цена и висока информативна стойност. Ехографското изследване може да подпомогне диагностичния процес при някои дифузни чернодробни увреждания - цироза и хепатит, стеатоза и фиброза.
Използват се две основни групи радиоизотопни изследвания:
- Функционални
- Сцинтиграфия.
Те дават данни за размерите, формата, положението и строежа на черния дроб.
Конвенкционалната рентгенова диагностика има ограничено значение. При болни с многогодишна чернодробна ехинококоза, във фиброзната капсула се отлагат калциеви соли, което може да се установи рентгенологично.
Основните индикации за използване на компютърна томография са огнищните чернодробни увреждания - кисти, ехинокок, абсцес, хемангиом, аденом, първичен и метастатичен рак, но полезна информация може да се получи и при някои дифузни чернодробни болести - стеатоза, цироза, хемохроматоза.
Лапароскопията е метод, при който след направен пневмоперитонеум през малък разрез на кожата на корема се въвежда лапароскопа и се оглежда коремната кухина - черен дроб, жлъчен мехур, стомах, черва и др. Лапароскопията позволява да се проведе целенасочена чернодробна биопсия под контрола на окото.
Ангиографското изследване на черния дроб се осъществява чрез трансфеморална катетеризация. Клиничното използване на това изследване се ограничава в изобразяване на чернодробното кръвообращение при болни с чернодробна цироза и портална хипертония и с тумори на черния дроб, на които предстои хирургическо лечение или ендоартериално впръскване на цитостатици.
Перкутанната трахсхепатална холангиография се прилага при болни с обструктивна жълтеница и неизяснена с горните методи причина за запушването.
Коментари към Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на черния дроб и жлъчните пътища МКБ R93.2