Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на белите дробове МКБ R91
Неинвазивни методи за изследване на дихателната система.
1. Рентгеноскопия.
Тя дава възможност за пространствено ориентиране на патологичните процеси в белия дроб. Изследват се последователно върховите полета, средните и долни белодробни области, диафрагмалните куполи, ребрено - диафрагмалните и костно - диафрагмалните синуси при непрекъснато дишане и задържане на дишането. Сравняват се симетрични участъци на левия и десния бял дроб.
2. Рентгенография.
Изследването се извършва във фронтално и сагитално положение. Чрез серийни ренгенограми се регистрира динамичното развитие на болестния процес. Страничните снимки по-точно локализират дяловите, сегментните и интерлобарни изменения и се използват при изследване на ретростерналното и ретрокардиално пространства. Могат да се правят прицелни снимки на малки участъци с повече подробности на промените в засегнатия бял дроб.
3. Томография.
Тя представлява послойно изследване на различни участъци от белия дроб. Използва се при патологични образувания в дълбочина, при сраствания и изливи, пневмофиброза, тумори, абсцеси, каверни, хилусни образувания.
4. Пневмосцинтиграфия.
При нея след венозно вкарване на албоминови макроагрегати, белязани с радиоактивен йод или технеций се регистрира тяхното разпределение и натрупване в малкия кръг на кръвообращението. Получават се количествени и качествени данни за белодробната циркулация и васкуларизация.
5. Аксиална компютърна томография.
Това е рентгенов метод с голяма разделителна способност, при който с помощта на компютър се приема, обработва и представя визуално числова информация от отслабването на рентгеновите лъчи при облъчване на човешкото тяло. Този метод намира широко приложение при изследване на паренхимни органи. При заболявания на белия дроб приложението на компютърната томография е ограничено, предимно при изменения в съседните структури (плевра, медиастинум, диафрагма) и когато трябва да се диференцират солидни от кистозни или други образувания.
Инвазивни методи за изследване на дихателната система.
1. Бронхоскопия.
Това е ендоскопичен метод за директно наблюдение и вземане на биопсичен материал от трахеобронхиалното дърво за микробиологично и цитологично изследване. Използват се два вида бронхоскопи - ригиден и фибробронхоскоп. Директно могат да се огледат лобарните бронхи и отворите на някои сегментни бронхи. При необходимост се извършва биопсия на бронхиална лигавица или на патологичните процеси в лумена на бронхите.
2. Бронхография.
Тя е метод, при който се вкарва рентгеноконтрастно вещество в трахеобронхиалното дърво чрез назотрахеален катетър или бронхоскоп. Изпълването на дихателните пътища от контрастното вещество се регистрира на конвенционална рентгенография. Бронхографията се използва при диагностициране на бронхиектазии, вродени или придобити аномалии на дихателните пътища, бронхо - белодробни фистули и др.
Коментари към Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на белите дробове МКБ R91