Пострадиационна сколиоза МКБ M96.5
Пострадиационна сколиоза представлява състояние, което се характеризира деформиране на гръбначния стълб след лечение с радиация. Във върховата част на сколиотичното изкривяване артрозният процес може да завърши и с интервертебрална синостоза. Редуцирането на интервертебрални пространства намалява височината на болния. Намалениято на височината с повече от 10 см е един сигурен белег, че настъпва деротация и колапс в кифоза. Прогресът на кифозата при възрастни болни показва известни различия в торакалния, торако-лумбалния и лумбален сегменти. В торакалната област, при увеличение на кифозата, може да се наблюдава и гръбначно-мозъчна компресия.
Поставянето на диагнозата пострадиационна сколиоза става въз основа на анамнеза за предходно радиационно лечение и подробно клинично изследване. Започва се с преглед на стойката на болния. Скъсяване на крайник и предизвиканото наклонено положение на таза трябва да се коригират, като се поставят подложки под скъсения крайник, за да се ликвидира компенсаторното изкривяване на гръбначния стълб, и се измери скъсяването. Измерването на дължината на скъсения крайник в милиметри може да бъде направена компютърна томография.
Измерва се окципиталната ос, като се спуска отвес от бодиловидния озрастък на седми шиен прешлен. Всяко едно отклонение вляво или вдясно трябва да се измери в милиметри. Сагиталните изкривявания се измерват, като се спуска отвес, тангенциален на най-проминентния прешлен, участващ в изкривяването. Спрямо този отвес се измерва в мм отклонението на останалите прешлени.
Рентгенографиите при гръбначните деформитети трябва да се извършват при изправено положение на болния. Вниманието на изследвания трябва да бъде насочено към позицията и положението на костните структури, изграждащи гръбначния стълб, формата на всеки един прешлен, контурите на костните елементи и стави, плътността на костната структура и мекотъканните промени около гръбначния стълб. При възможност трябва да се направи цялостна рентгенова снимка на гръбначния стълб във фас и в профил и това е особено важно не само в диагностично значение, но и по отношение планирането на една коригираща оперативна интервенция и определяне местата на куките при инструментацията, и отчитане резултатите от нея.
Лечението на пострадиационна сколиоза може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Консервативното лечение се състои в прилагане не корсети, редресираща гипсова имобилизация, деротационни корсети, физикална терапия, рехабилитация и други. Хирургичното лечение става след оценка съотношението полза/риск от съответния специалист.
Коментари към Пострадиационна сколиоза МКБ M96.5