Хондролиза МКБ M94.3
Хондролизата представлява състояние, което се характеризира с увреждане на ставния хрущял, което води до загуба на хрущялна тъкан и на нейните функции. Заболяването се наблюдава при индивиди от всички възрасти и засяга жените и мъжете относително еднакво.
Причините за възникване на хондролиза са разнообразни и могат да бъдат травми, дегенеративни заболявания, предходни хирургични интервенции други. При повечето болни се наблюдават и някои предразполагащи фактори, като наследственост, ендокринни заболявания, нарушен диетичен режим, затлъстяване и други. Клиничната картина на заболяването се характеризира с с поява на болки в засегнатите стави. Болките могат да се проявяват само при движение или в напредналите стадии на заболяването да бъдат постоянни и проявяващи се в покой. Освен болка е възможно да се наблюдават още зачервяване, подуване в областта на засегнатата става. Нарушават се походката и в някои случаите ежедневните дейности на болните.
Диагнозата хондролиза се поставя въз основа на подробна анамнеза и щателен физикален преглед. Осъществяват се още някои образни и лабораторни изследвания, като магнитен резонанс, рентгенография, компютърна томография, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на хондролиза може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Консервативното лечението се състои в прилагане на аналгетици, противовъзпалителни средства, добавки съдържащи хондроитин и колаген, физикална терапия, рехабилитация и други. Хирургичното лечение се осъществява чрез ендопротезиране.
Коментари към Хондролиза МКБ M94.3