Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кожата и подкожната тъкан Други болести на кожата и подкожната тъкан Други локализирани изменения на съединителната тъкан Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан

Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан МКБ L94.8

от 12 май 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-ПетковаРедактор: д-р Виолина Тодева
Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан МКБ L94.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Към рубриката други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан се отнася смесеното заболяване на съединителната тъкан.

Смесеното заболяване на съединителната тъкан за пръв път е разпознато от Sharp и колеги през 1972 година при група пациенти с припокриващи се клинични признаци на системен лупус еритематодес, склеродермия и миозит. То е по-добре характеризирано през последните години и сега се признава, че се състои от следните основни клинични и лабораторни характеристики:

  • феномен Рейно
  • артрит/артралгия
  • акросклерозис
  • миозит
  • белодробна фиброза
  • белодробна хипертония
  • високо ниво на анти-U1-RNP антитела
  • антитела срещу U1-70 kd малък ядрен рибонуклеопротеин

Основната причина за заболяването остава неизвестна. Автоимунитетът към компонентите на U1-70 kd snRNP е отличителен белег на болестта. Анти-RNP антителата могат да предшестват открити клинични прояви на смесеното заболяване на съединителната тъкан, но явното заболяване обикновено се развива в рамките на 1 година от индуцирането на анти-RNP антитяло.

Загубата на Т-лимфоцитна и В-лимфоцитна толерантност, дължаща се на криптични антигени, аномалии на апоптоза или молекулярна мимикрия от инфекциозни агенти и управлявана от индуцирани от U1-RNA вродени имунни отговори, са предложени текущи теории за патогенезата.

Патофизиологичните аномалии, за които се смята, че играят роля при смесеното заболяване на съединителната тъкан, включват следното:

  • В-лимфоцитната хиперактивност, водеща до високи нива на анти-U1-RNP и анти-U1-70 kd автоантитела
  • активиране на Т-лимфоцити, с анти-U1-70 kd-реактивни Т-лимфоцити, циркулиращи в периферната кръв
  • апоптотична модификация на U1-70 kd антиген
  • имунен отговор срещу апоптично модифицирани антигени
  • генетично свързване с главните генотипове на хистосъвместимост човешки левкоцитен антиген (HLA)
  • съдова ендотелна пролиферация с широко разпространена лимфоцитна и плазмацитна инфилтрация на тъканите

Началото на смесеното заболяване на съединителната тъкан обикновено е на възраст 15-25 години, но може да се случи на всяка възраст. Съотношението жени към мъже е приблизително 3:1.

Обикновено пациентите със смесено заболяване на съединителната тъкан са с феномен на Рейно, който често представлява първоначалната проява на заболяването. Намаляващата честота на атаките ограничава прогресивното съдово увреждане. Протичането на заболяването обикновено е леко, но клиничният облик и оплакванията на пациента зависят от симптомите, свързани със специфичните форми на болестта.

В хода на заболяването при някои пациенти типичните признаци и симптоми на системен лупус еритематодес развиват и изпълняват поне 4 от критериите на Американската ревматична асоциация. При други пациенти протича като системна склероза, която се разпространява по лицето, скалпа и торса, а пръстите стават неподвижни, твърди и блестящи.

Обикновено пациентите със смесено заболяване на съединителната тъкан имат феномен Рейно. Възможно е да се появи главоболие, а пациентите могат да съобщят за умора. Докато миалгията и артралгията са важни ранни симптоми на мозъчна инфекция при деца, много момичета от юношеството съобщават за болка заедно с умора. Смесеното заболяване на съединителната тъкан при деца може да покаже данни за артрит, полимиозит/дерматомиозит, системен лупус еритематодес и системна склероза.

Другите кожни прояви са еритематозни плаки, подобни на наблюдаваните при пациенти с хроничен кожен (дискоиден) лупус еритематодес. Могат да настъпят също алопеция, еритема на лицето, перлунгиална телангиектазия и пигментни нарушения. Болезнени кожни възли може да се появят по ръцете или лактите. Може да възникне кожна улцерация, дължаща се на подкожна дистрофична калцификация, свързана със смесено заболяване на съединителната тъкан.

Сухота в очите или кератоконюнктивит са често срещани. Синдромът на Sjögren често е недостатъчно диагностициран при индивиди с други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан. Около 60% от пациентите се оплакват от артралгия. Може да възникне артрит без видима деформация на ставата. Пациентите обикновено се оплакват от сутрешната скованост. Миалгията, миозитът и мускулната слабост са общи черти.

Плевропулмонарните усложнения включват плеврален излив, интерстициална белодробна фиброза, белодробна артериална хипертония, белодробен васкулит, белодробни тромбоемболични феномени, аспирационна пневмония, серозит и хиповентилационна недостатъчност. Интерстициалните белодробни заболявания при смесено заболяване на съединителната тъкан са неспецифични, но изглежда, че свързват белодробната хипертония и прогресивната интерстициална белодробна болест.

Честотата на бъбречно засягане е само около 5%. Нефритът се свързва с лоша прогноза. В допълнение към миокардит, белодробна хипертония и широко разпространен васкулит, нефритът се счита за честа причина за смърт.

Ангажирането на нервната система е рядко. Асептичният менингит, тригеминалната невропатия и психозата са видни неврологични особености.

Сърдечното засягане често е клинично незначително, но честотата варира от 11-85% в зависимост от подбора на пациента и методите, използвани за откриване на сърдечни прояви. Перикардит, белодробна хипертония, пролапс на митралната клапа, миокардит, нарушения в проводимостта са най-често наблюдаваните проблеми.

Лабораторните изследвания, използвани при диагностицирането на смесено заболяване на съединителната тъкан са както следва:

  • пълна кръвна картина
  • изследване на урината
  • кръвна биохимия
  • антинуклеарни антитела
  • анти-U1-рибонуклеопротеинови (RNP) антитела
  • амилаза и липаза

Флуоресцентното антинуклеарно антитяло с висока степен на титруване е типично за заболяването. Анти-RNP антитела са необходими за диагностициране на смесено заболяване на съединителната тъкан. Титрите обикновено са високи. Наличието на анти-U1-70 kd е характерен признак. Други изследвания включват:

  • радиография на гръдния кош
  • ехокардиография
  • ултразвуково/томографско сканиране

Понастоящем няма лечение за смесено заболяване на съединителната тъкан. Въпреки това, леченията могат да помогнат за контролиране на симптомите на състоянието. Например, лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства, могат да помогнат при възпаление и болка в мускулите или ставите. Глюкокортикоидите могат да се препоръчват в определени ситуации, например по време на ракови заболявания или при възникване на усложнения (напр. асептичен менингит, миозит, плеврит, перикардит и миокардит). Някои пациенти изискват дългосрочно използване на имуносупресори. Допълнителни медикаменти могат да бъдат предписани на базата на признаците и симптомите, присъстващи при всяко лице.

5.0/5 3 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан МКБ L94.8

  • Плътни възелчета по торса и ръцете

Библиография

http://emedicine.medscape.com/article/335815-overview
http://www.merckmanuals.com/home/bone,-joint,-and-muscle-disorders/autoimmune-disorders-of-connective-tissue/mixed-connective-tissue-disease-mctd
http://www.medicinenet.com/mixed_connective_tissue_disease/article.htm
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/7051/mixed-connective-tissue-disease
https://en.wikipedia.org/wiki/Mixed_connective_tissue_disease

Коментари към Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан МКБ L94.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан МКБ L94.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:24
    Коментирайте "Други уточнени локализирани изменения на съединителната тъкан МКБ L94.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Глицин чист 99 % на прах - аминокиселина за укрепване на мускулна тъкан и ускоряване разграждането на въглехидратите.

преди 1181 дни, 12 часа и 2 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 12 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival