Анхидроза МКБ L74.4
Анхидрозата е липсата на изпотяване в отговор на различни стимули. Тя може да бъде и компонент на някои форми на ектодермална дисплазия или разстройства с анормална епидермална диференциация.
Фактори за появата на анхидроза могат да бъдат:
- оклузия на потните канали
- вродено или придобито отсъствие на потни жлези
- увреждане на функцията на потните жлези вследствие на възпаление на кожата
- дисфункция на терморегулиращите нервни пътища
- болести на нервната система
- употребата на някои медикаменти
Според етиологията и патогенезата си анхидрозата се класифицира като:
- хронична идиопатична анхидроза
- генерализирана анхидроза
- синдром на Рос
Усложненията, които могат да настъпят при анхидроза са:
- мускулни крампи
- топлинен удар
- топлинно изтощение
- сърцебиене
- слабост
Хроничната идиопатична анхидроза се причинява от изолирана недостатъчност на симпатиковата судомоторна активност. Основните клинични характеристики включват симптоми на топлинна непоносимост, чувство за горещина и прилошаване, зачервена кожа и слабост, когато температурата на околната среда е висока. Кожната биопсия на лезии при пациенти с хронична идиопатична анхидроза показва периекринна инфилтрация с лимфоцити, които вероятно причиняват анхидроза. Директната клетъчна и хуморално- медиирана имунопатология дава нови представи в патофизиологията и лечението на заболяването. Антигенната мишена на CD3 лимфоцитите е неясна. Използването на орални кортикостероиди, парентерален метотрексат и пимекролимов крем не подобрява състоянието на пациентите.
Синдромът на Рос е рядко срещано разстройство на потните жлези, което се характеризира с анхидроза, тонични зеници и намаляване на сухожилните рефлекси. Заболяването е с неизвестна етиология. Клинично заболяването се представя с непоносимост към топлина, анхидроза, която често е асиметрична и зони на тялото с компенсаторна хиперхидроза.
Генерализираната анхидроза е често срещана проява на множествена системна атрофия и потния тест е бил използван, за да се разграничи множествената системна атрофия от заболяването на Паркинсон.
Често анхидроза може да е причинена от травми на потните жлези вследствие на изгаряния, облъчване, възпаление на кожата, образуване на белези. Некрозата на потните жлези може да е резултат от предозиране на лекарства като:
- барбитурати
- метадон
- диазепам
- отравяне с въглероден монооксид
- амитриптилин
- клоназепам
Анхидрозата може да бъде предизвикана и при кожни нарушения като псориазис, ексфолиативен дерматит, склеротичен лихен, ихтиоза, милиария, склеродерма и холинергична уртикария. Мутации в ED-1 гена, кодиращ за ектидисплазин е резултат от Х- свързана анхидротична ектодермална дисплазия. Тя се характеризира с нарушена морфогенеза на екринните потни жлези, коса и зъби. Засегнатите деца могат да изпитат животозастрашаваща хиперпирексия, причинени от невъзможността от изпотяване. Други характеристики включват съпътстваща дистрофия на ноктите, хиперкератоза на дланите и стъпалата, цепка на небцето, конични зъби, хиперплазия на млечните жлези и лющене на кожата.
Анхидрозата може да бъде и обратим страничен ефект при употреба на антихолинергични лекарства като оксибутинин, трициклични антидепресанти, фенотиазини.
Диагностицирането на анхидроза става чрез потен тест и кожна биопсия на засегнатите области.
Ако анхидрозата засяга една малка част от тялото обикновено не е необходимо лечение, но засягането на големи площи може да бъде животозастрашаващо. Лечението на анхидроза зависи от етиологията й.
Симптоми и признаци при Анхидроза МКБ L74.4
- Ментална ретардация
- Повишена телесна температура
- Симптоми, свързани с очите
- Симптоми, свързани с рефлексите
- Симптоми, свързани с промени на косата
- Хипорефлексия
Библиография
Fitzpatrick's dermatology in general medicine, Seventh edition, Chapter Disorders of the eccrine sweat glands and sweatting
http://www.medscape.com/viewarticle/473206_3
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anhidrosis/basics/definition/con-20033498
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/anhidrosis
Коментари към Анхидроза МКБ L74.4