Акне келоид МКБ L73.0
Акне келодът е хронично гнойно-възпалително заболяване, засягащо космените фоликули. Обикновено се появява в тилната област и задната част на врата, като започва с хронични папулозни или пустулозни лезии. Те образуват хипертрофични или келоидоподобни плаки на фоликуларна основа.
Терминът акне келоид е малко погрешен, защото лезиите не се появяват в резултат на акне вулгарис, а по-скоро на фоликулит.
Причини
Точната етиология на акне келоид е неясна. Смята се, че хроничното дразнене на кожата води до възпаление и развитие на тези лезии. Заболяването е по-често при тъмнокожи хора и най-често засяга възрастни афро-карибски мъже с черна къдрава коса. То е 20 пъти по-често при мъжете, отколкото при жените.
Клинична картина
В засегнатата от акне келоид област се развиват папули и пустули, групирани с оскъдно гноене, които обхващат кожата на тила и окосмената и част. Последва сформиране на цикатриални плаки, върху и по периферията, на които продължава появата на пустули, рядко и на подкопаващи абсцеси. Активните прояви се придружават и от слаба болка, сърбеж, както и от затруднение движението на главата. Папулите могат да бъдат много сърбящи и разчесването им може да доведе до вторична бактериална инфекция (стафилококус ауреус).
Патофизиологично първоначалният процес при акне келоид започва като остро перифоликулярно възпаление, последвано от отслабване на фоликуларната стена на нивото на долния инфундибулум. Това води до отделянето на корена на косъма от околната дерма, като започва да действа вече като чуждо тяло и води до остро и последващо хронично грануломатозно възпаление. Този процес се проявява клинично като малки папули и пустули на фоликуларна основа. В задната част на врата броя на мастните жлези е почти два пъти в сравнение с предната част на скалпа и следователно това може да допринесе за усещане на сърбеж. Впоследствие фибробластите депозират нов колаген и това води до фиброза. Запушването на лумена на космените фоликули при фиброзирането задълбочава грануломатозното възпаление и образуването на белези. Този етап се характеризира хипертрофични плаки и необратима алопеция.
Диагноза
Клиничната диагноза на акне келоид е лесна и при нужда се извършва биопсия - взема се тъканен материал за изследване от поразения участък. Взема се материал за микробиологично изследване и доказване на златистия стафилокок. При микроскопското изследване се установява данни за възпаление на космения фоликул и реакция тип "чуждо тяло", както и за хипертрофичен цикатрикс.
Лечение
Лечението се провежда в 2 етапа от специалист дерматолог и хирург.
Първият етап цели ликвидиране на хронично протичащото възпаление на космения фоликул - прилагат се продължително системно и локално антибиотично лечение. Вътрелезионното инжектиране с триамцинолон може да намали размера и твърдостта на папулите и възлите. Дозите варират от 5 до 40 милиграма/милилитър разтвор.
Вторият етап е насочен към хирургичното премахване на келоидните цикатрикси. Те се отстраняват посредством хирургично изрязване като често последват рецидиви. Те могат да се прекратят чрез прилагане на кортикостероидно лечение.
Допълнителна инфорамция по темата може намерите в:
» Акне
Заглавно изображение: See page for author, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Акне келоид МКБ L73.0
- Червеникава кожна лезия
- Кожни лезии с телесен цвят
- Розови кожни лезии
- Нодуларна кожна лезия
- Линейни навдигнати кожни лезии
- Твърда кожна лезия
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
Fitzpatrick's Color Atlas and Synopsis of Clinical Dermatology, Sixth Edition, Section SKIN SIGNS OF HAIR, NAIL, MUCOSAL DISORDERS
https://en.wikipedia.org/wiki/Acne_keloidalis_nuchae
http://emedicine.medscape.com/article/1072149-overview
http://www.dermnetnz.org/topics/folliculitis-keloidalis/
Коментари към Акне келоид МКБ L73.0