Други фоликуларни кисти на кожата и подкожната тъкан МКБ L72.8
Към рубриката други фоликуларни кисти на кожата и подкожната тъкан се отнасят травматична епидермоидна киста, милиум и муксоидна киста.
Травматичната епидермоидна киста представлява доброкачествено образувание, което настъпва вторично след травматично имплантиране на епидермиса в дермата. Наблюдава се и при синдром на Гарднер и базално-клетъчен карцином. Травматичната присадка от епидермис расте в дермата с натрупване на кератин в рамките на кухината на кистата. Тя е изградена от стратифициран плоскоклетъчен епител с добре оформен гранулиран слой.
Лезията при травматична епидермоидна киста се появява като кожно възелче най-често по дланите, стъпалата и пръстите на ръцете. Обикновено е асимптоматична, но понякога може да има болка при допир.
Милиумът представлява епидермална киста, който се среща по-често при бебета, но може да засегне и всяка друга възраст. Етиологията на милиум при бебета не е напълно изяснена. Появата му при лица в друга възраст се свързва с травма на кожата, изгаряния, дермабразио или други нарушения. Милиум може да възникне или де ново, особено около очите, или в комбинация с различни дерматози, характеризиращи се със субепидермален були или везикули.
Милиумът се състои от 1-2 милиметрови, повърхностни, бели или жълти епидермални кистички. Те съдържат кератин и се срещат предимно по бузите, челото и клепачите. Оформят се в основата на космения фоликул или мастните жлези.
Муксоидната киста представлява псевдокиста върху дисталната интерфалангеална става или в основата на нокътя на пръстите. Появява се при по-възрастни пациенти, обикновено над 60 годишна възраст.
Муксоидната киста обикновено е солитарна, полупрозрачни, с гладка блестяща повърхност, съдържаща ясна желеобразна вискозна течност. Когато муксоидната киста е над нокътната плочка настъпва дистрофия на плочката и се появява под формата на 1-2 милиметров канал, който се простира по дължината на нокътя.
Муксоидната киста възниква вследствие на дегенерация в съединителната тъкан на засегнатия пръст.
Лечението при други фоликуларни кисти на кожата и подкожната тъкан най-често е хирургично и включва инзиция и дренаж. Понякога може да се приложи криотерапия или инжектиране на склерозиращ материал.
Заглавно изображение: Silver442n at en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Други фоликуларни кисти на кожата и подкожната тъкан МКБ L72.8
Библиография
Fitzpatrick's Color Atlas and Synopsis of Clinical Dermatology, Sixth Edition, Section BENIGN NEOPLASMS AND HYPERPLASIAS
http://www.dermnetnz.org/topics/cutaneous-cysts-and-pseudocysts/
http://emedicine.medscape.com/article/1061582-overview
http://www.healthline.com/health/milia
https://www.dermnetnz.org/topics/digital-mucous-or-myxoid-cyst
Коментари към Други фоликуларни кисти на кожата и подкожната тъкан МКБ L72.8