Питириазис алба МКБ L30.5
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Какво представлява?
Питириазис алба е хронично, самоограничаващо се кожно заболяване, което засяга обикновено децата във възрастта между 6 и 12 години.
Обривът се характеризира с петна от светла кожа (хипопигментни петна), разположени по лицето, а понякога и по шията, гърдите и ръцете. Хипопигментните петна се сливат постепенно с нормалната кожа и границите не са ясно очертани. Състоянието е добре забележимо през лятото, когато околната кожа потъмнява, а цветът на лезиите остава същият.
Епидемиология
Pityriasis alba е често срещано състояние в световен мащаб с разпространение при деца от около 5%.
Установява се предимно при деца и юноши на възраст от 3 до 16 години, но може да се появи при по-възрастни и по-малки деца. Засяга еднакво момчета и момичета.
Хипопигментацията на питириазис алба е по-изразена и състоянието може би е по-често при тъмна кожа в сравнение с бяла кожа.
Pityriasis alba не е заразно състояние.
Етиология
Етиологията на питириазис алба не е напълно изяснена. Съществуват различни теории относно произхода на лезиите. Според някои от тях атопията и възпалителните изменения са водещи причини за възникване на състоянието. Голяма част от пациентите с питириазис алба имат атопичен дерматит, а пациентите с атопия са по-предразположени към развитие на питириазис алба.
Често се появява след излагане на слънце, може би защото тенът на околната кожа прави засегнатите области по-изпъкнали.
Клинични характеристики
Клиничното протичане на питириазис алба има някои особености. По-често се засягат тъмнокожите индивиди. Не се наблюдават предпочитания по отношение на пола. Класическият питириазис алба обикновено се проявява с 1 до 20 петна или тънки плаки. Размерът на петна варира от 0,5 до 5 см в диаметър, като формата им е кръгла, овална или неправилна.
Лезиите се появяват често по лицето, най-вече по бузите. В началото те могат да бъдат еритематозни (зачервени) или сърбящи и да еволюират в хипопигментирани сквамозни петна. Типично за състоянието е ангажирането и на шията и раменете.
Обективно се откриват многобройни хипопигментирани макули. Лезиите не са с ясни очертания и не проявяват склонност към сливане. Във връзка с атопичната предиспозиция при някои пациенти може да се открие и атопичен дерматит.
По правило питириазис алба е асимптоматично заболяване, но понякога се описва слаб сърбеж.
Хипопигментацията е по-забележима през лятото. Сухотата и лющенето са по-забележими през зимата, когато влажността на околната среда е по-ниска.
Обикновено лезията при питириазис алба се развива през няколко етапа:
- Леко лющещо се розово петно или плака с едва осезаема папулозна повърхност.
- Хипопигментирано петно или плака с фини повърхностни люспи.
- След това постинфламаторна (поствъзпалителна) хипопигментирана макула без лющене.
- Резолюция.
Диагноза
Диагнозата питириазис алба се поставя като се изключат и останалите причини за хипопигментация - гъбични инфекции, витилиго, възпалителни изменения, малигнени заболявания (mycosis fungoides), прилагане на някои лекарства - локални кортикостероиди и др.
Хистологично се откриват признаци на хиперкератоза, паракератоза, акантоза и периваскуларен инфилтрат. Характерна е също така атрофия на мастните жлези в голяма част от случаите. Установено е, че не съществува разлика в меланоцитите между лезиите и нормалната кожа при всеки пациент. В меланоцитите се откриват дегенеративни изменения.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на питириазис алба се прави с контактен дерматит, псориазис, витилиго, pityriasis rosea, себорея, атопичен дерматит, tinea corporis, нумуларна екзема, tinea versicolor и др.
Лечение
Не е необходимо лечение за асимптоматичен pityriasis alba.
За лечение на питириазис алба се прилагат овлажняващи кремове за хидратация на кожата. Локалните кортикостероидни кремове могат да ускорят изчезването на лезиите и да намалят зачервяването и сърбежа, ако има такъв.
Инхибиторите на калциневрин (локални форми на пимекролимус и такролимус) могат да бъдат толкова ефективни, колкото кортиостероида и се съобщава, че ускоряват възстановяването на цвета на кожата.
Без лечение заболяването продължава около година или повече, но най-често отзвучава след пубертета.
Прогноза
Pityriasis alba изчезва средно след една година, с диапазон от няколко месеца до две или три години. Цветът на кожата постепенно се връща напълно към нормалното.
Превенция
Развитието или манифестацията на питириазис алба могат да бъдат намалени с употреба на слънцезащитни продукти, за да се сведе до минимум слънчевият тен.
Изображения: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Симптоми и признаци при Питириазис алба МКБ L30.5
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://dermnetnz.org/topics/pityriasis-alba
https://emedicine.medscape.com/article/910770-overview
https://www.healthline.com/health/pityriasis-alba
https://www.medicalnewstoday.com/articles/pityriasis-alba
https://en.wikipedia.org/wiki/Pityriasis_alba
Коментари към Питириазис алба МКБ L30.5