Следпроцедурен хипотиреоидизъм МКБ E89.0
Следпроцедурен хипотиреоидизъм представлява сравнително рядко срещано заболяване, което включва хипотиреоидизъм след облъчване и следоперативен хипотиреоидизъм.
Хипотиреоидизъм представлява ендокринно заболяване, характеризиращо се с понижена или липсваща секреция на хормоните на щитовидната жлеза.
Следпроцедурен хипотиреоидизъм включва хипотиреоидиъм след облъчване и следоперативен хипотиреоидизъм. Тези състояние се характеризират с намаляване и липса на функция на щитовидната жлеза вследствие на оперативна интервенция изразяваща се в частично или тотално отстраняване на щитовидната жлезата или намаляване на функцията и вследствие на облъчване.
Клинично при следпроцедурен хипотиреоидизъм може да се наблюдават разнообразни симптоми.
Най-честите оплаквания при хипотиреоидизъм са астено-адинамия изразяваща се в бърза уморяемост, отпадналост, апатия и безразличие. Болните започват да се оплакват от усещане за студ, запек, променен вкус и обоняние. Гласът им загрубява, появяват се отоци по цялото тяло, които са с тестовата консистенция (склеромикседем). Характерен клиничен симптом е т. н. микседемна миопатия изразяваща се в генерализирана слабост на проксималните мускулни групи.
Нерядко симптомите при хипотиреоидизъм се развиват много бавно и често остават незабелязани от самите болни. Често в тези случаи лекарска помощ търсят близките на болните, които са забелязали промените в техния вид и промяната в държанието им.
За поставянето на диагнозата следпроцедурен хипотиреоидизъм основно значение иамт анамнезата за оперативни интервенции в областта на жлезата или провеждане на лъчелечение, провеждане на хормоналните изследвания и определяне на TSH и T3 и T4.
Диференциална диагноза се налага с микседема от нефрозния синдром. Други заболявания, от които трябва да се разграничи, са различните видове анемии, атеросклерозата, неврологични заболявания и други.
Най-тежкото усложнение на хипотиреоидизма е микседемната кома. Представлява заплашващо живота състояние, което налага бързата и адекватна лекарска намеса. Заради възможност за настъпване на кома, болните се съветват да носят винаги в себе си документ, в който е посочено тяхното заболяване. Други усложнения, които могат да се наблюдават са стенокардията, атеросклерозата и други сърдечно-съдови изменения, свързани с хиперхолестеролемията.
Лечението е субституиращо (заместително) като се използват синтетични аналози на тиреоидните хормони. схема за избягването на странични действия.
Прогнозата при нормална заместителна терапия, болните могат да водят нормален и пълноценен начин на живот. Те подлежат на редовни контролни прегледи.
Коментари към Следпроцедурен хипотиреоидизъм МКБ E89.0