Хламидията – тихата инфекция, водеща до стерилитет
Хламидиалната инфекция е най-разпространенаната бактериална полово-предавана болест. Съществуват четири вида хламидии, един от тях е Chlamydia trachomatis.
Chlamydia trachomatis е в състояние да увреди репродуктивните органи в жената. Тя може да доведе до сериозни усложненения и за двата пола. При жените се проявява главно като мукопурулентен цервицит, ендометрит и тазововъзпалителна болест, чиито последици са ектопична бременност, стерилитет и възможност за заразяване на плода по време на раждане. При мъжете хламидиалната инфекция може да доведе до уретрит, простатит, баланит и епидидимит, който играе важна роля в патогенезата на постхламидиалния стерилитет. Хламидиите са облигатни вътреклетъчни Gram–негативни микроорганизми, които се предават по полов път. Хламидиалната инфекция протича твърде разнообразно и нетипично.
Клинична форма на хламидиалната инфекция при жените
Поради липсата на специфични клинични прояви, при жените хламидиите могат да засегнат всички отдели на гениталния тракт и да причинят тежки и непоправими промени в него. Инкубационният период е средно от 8 до 15 дни. При половината от жените се наблюдава увеличено влагалищно течение, често рецидивиращо, понякога съчетано с болки в долната част на корема. В малка част от случаите пациентките се оплакват от по-изразена секреция, сърбеж, парене и дискомфорт, проявени като подостър вулвовагинит. При колпоскопия – екзо- или ендоцервицит, зачервен цервикс с гъст флуор, цитологичният анализ описва обилие от левкоцити.
Усложнения при жените
За разлика от остро протичащите салпингити, които по правило изискват навременно лечение и се повлияват добре от него, хроничното и безсимптомното развитие на хламидиалната инфекция, в горните отдели на гениталния тракт при жените, води до стерилитет.
Хроничният безболков салпингит води до перитубарни сраствания, запушвания на тръбите с образуване на сакто-, пио- и хидросалпинкс, водещи до тубарен стерилитет, който заема водещо място сред причините за женския стерилитет. Образуваните перитубарни или периовариални адхезии нарушават тубарния мотилитет и механизмите на приемането или транспорта на яйцеклетката. Диагнозата се поставя чрез ХСГ- хистеросалпингография или лапароскопия с хромопертубация. ХСГ дава добра представа за локализацията на запушването на тръбите, както и наличието на усложнения, като хидросалпинкси, които често засягат и двете тръби. Лапароскопията с хромопертубацията предоставя информация за пропускливостта на тръбите и наличието на сраствания в малкия таз. Увредените тръби увеличават риска от извънматочна бременност. На жените с диагноза тубарен стерилитет се препоръчва Фертилизация in vitro.
В България от няколко години успешно работи програма за борба със стерилитета към "Фонд за Асистирана репродукция", чрез която на жени с доказан стерилитет, до 43-годишна възраст, се дава възможност за извършването на 3 безплатни процедури инвитро, по избор в 30 клиники в страната. Благодарение на тази програма се сбъднаха мечтите на много родители и те прегърнаха своите дългоочаквани живи и здрави деца.
Инфектираната и нелекувана майка може да предаде инфекцията на новороденото си дете, при което да се развие конюктивит, ринофарингит и интерстициална пневмония.
Клинични форми на хламидиалната инфекция при мъжете
При над половината от мъжете с хламидиална инфекция се установява подостър уретрит, проявяващ се със слаба секреция, понякога съпроводена от болка, парене или дразнене по уретрата. Характерно е асимптоматичното носителство на инфектираните.
Усложнения при мъжете
Най-често усложненията настъпват в резултат от неправилно лекуван уретрит. Такива са епидедимитът, простатитите и баланита. Други усложнения при мъжа и жената са конюктивит, артритни прояви, както и Синдром на Raiter, който се характеризира с генитални /уретрит, простатит, ендоцервицит/, очни /конюктивит, иридоциклит/ и ставни прояви /олиго или полиартрит/. Друго усложнение е перихепатита.
За всички жени, особено в репродуктивната възраст, се препоръчва да си правят веднъж годишно тест за хламидии. Често освен хламидиалната инфекция, при тях безсимптомно протичат и инфекциите от микоплазми и уреаплазни, предаващи се също по полов път. Тези инфекции подобно на хламидията дават усложнения, като уретрит, пиелонефрит, колпит и инфекция на горния генитален тракт. Те са отговорни за спонтанни аборти, преждевременни раждания и стерилитет.
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез ДНК тестове, откриващи хламидии в секрет от цервикалния канал на матката при жените и секрет от уретрата при мъжете. Серологична диагноза, чрез реакция на свързване на комплемента – изследва се титър на антитела IgA , IgМ и IgG-маркер за късна инфекция.
Лечение
Лечението се провежда с широкоспектърни антибиотици - макролиди и тетрациклини, задължително за всички партньори. Средство на първи избор е Азитромицин, използват се също и Доксициклин, Авелокс, Клиндамицин и др. по схема. Контролно изследване се прави след един месец.
Статията е публикувана в списание MedPost, бр. 3, 2015 г.
Автор:
Д-р Ангелина Цимеонова, акушер-гинеколог,
Клиника „Нова“, гр. Варна.
Коментари към Хламидията – тихата инфекция, водеща до стерилитет
Биляна А.
Здравейте, имам нужда от помощ! Наскоро разбрах,че бившият ми приятел има хламидия и трябва да се изследвам. Може ли да ми кажете реда? При какъв лекар трябва да отида, за да ми назначи изследвания? Доктор по кожно-венерически болести или гинеколог? Или мога направо в лабораторията да отида да поискам да ми направят кръвни изследвания?
Здравейте! Може да посетите гинеколог или специалист по кожни и венерически заболявания.
Здравейте, имам нужда от помощ! Наскоро разбрах,че бившият ми приятел има хламидия и трябва да се изследвам. Може ли да ми кажете реда? При какъв лекар трябва да отида, за да ми назначи изследвания? Доктор по кожно-венерически болести или гинеколог? Или мога направо в лабораторията да отида да поискам да ми направят кръвни изследвания?
Вероника В.
Здравейте. Смятате ли, че приема на левофлоксацин за друго състояние, би помогнал за излекуването при евентуално наличие на хламидия? Също така, как да сме сигурни, че след прием на антибиотик за лечение на хламидия и положителен резултат след това той се дължи на кръстосани реакции с друг вид патогени и че сме излекувани? Благодаря.
Здравейте! Левофлоксацин е показан за лечение на хламидия (в определена доза и продължителност на прием). Възможно е да излекува хламидия, ако е бил приеман в достатъчна продължителност.
Повече от 95% от хората с хламидия ще бъдат излекувани, ако приемат назначеното антибиотично лечение правилно.
Трябва да забележите подобрение доста бързо след лечение (вагиналното течение или болката при уриниране трябва да се подобрят в рамките на 1-2 седмици; тазовата болка започва да отшумява бързо, може да отнеме 2седмици, докато изчезне и т.н.). Ако имате болка в таза или болка при полов акт, която не се подобрява, уведомете лекаря си, тъй като може да се наложи допълнително лечение или да се изключат други възможни причини за болката.
След проведено лечение може да направите контролно изследване след 5-6 седмици след първия тест и прием на антибиотика, за да е минало известно време и напълно излекуване.
Повтарящата се инфекция с хламидия е често срещана. Препоръчва се изследване около 3 месеца след терапията.
Здравейте. Смятате ли, че приема на левофлоксацин за друго състояние, би помогнал за излекуването при евентуално наличие на хламидия? Също така, как да сме сигурни, че след прием на антибиотик за лечение на хламидия и положителен резултат след това той се дължи на кръстосани реакции с друг вид патогени и че сме излекувани? Благодаря.