Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински журнал Редки заболявания и синдроми Синдром на Брук

Синдром на Брук

от 14 дек 2022г.
Автор: Камелия Методиева
Синдром на Брук - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

› Какво представлява

› Епидемиология

› Генетика

› Етиология

› Симптоми

› Лечение

Какво представлява?

Синдромът на Брук е автозомно-рецесивно заболяване, характеризиращо се с повишена чупливост на костите и вродени ставни контрактури. Характеризира се с комбинация от вродена множествена артрогрипоза (arthrogryposis multiplex congenita) и остеогенезис имперфекта (osteogenesis imperfecta). И двете заболявания са нечести, но съчетанието им е изключително рядко, което прави синдрома на Bruck много труден за изследване.

Синдром на Брук
Код по МКБ-10:  M21.8
Orpha код:  2771
Специалност:  Ревматология
Категория: Редки заболявания, Редки синдроми, Генетични заболявания
Наименования:

Синдром остеогенезис имперфекта-вродени ставни контрактури, Bruck syndrome, Osteogenesis imperfecta-congenital joint contractures syndrome

Унаследяване: Автозомно-рецесивно
Честота < 1/1 000 000

Епидемиология

Честотата не е известна, но досега в литературата са докладвани по-малко от 40 случая. Първият случай е през 1897 г. на мъж, който е описан от Брук, като имал чупливост на костите и костни контрактури. На Bruck се приписва първото описание и епонимът на болестта.

Заболяването може да се прояви в неонаталния период, ранна детска възраст или детството.

Смята се, че синдромът на Bruck е атипичен вариант на остеогенезис имперфекта, който най-много наподобява тип III. Множество генни мутации, свързани с остеогенезис имперфекта, не се наблюдават при синдрома на Bruck. Много засегнати индивиди са в рамките на едно и също семейство и данните от родословието сочат, че болестта се унаследява по автозомно-рецесивен път.

Генетика

Генетиката на синдрома на Брук се различава от остеогенезис имперфекта. Osteogenesis imperfecta включва автозомно-доминантни мутации на Col 1A2 или Col 1A2, които кодират проколаген тип 1. Синдромът на Брук е свързан с мутации в два гена и затова се разделя на два вида. Тип 1 се причинява от хомозиготна мутация в гена FKBP10, а тип 2 - от хомозиготна мутация в гена PLOD2.

Етиология

Според генотипа синдромът на Брук е класифициран в типове 1 и 2. Не е открита значителна разлика в клиничния фенотип между двата вида. Патогенният ген на тип I е FKBP10, докато този на тип II е PLOD2.

Заболяването е причинено от дефект на кръстосано свързване на колаген тип I. Колаген тип I е основният протеин на човешката кост, дентин и кожа и представлява приблизително 95% от съдържанието на костен колаген. В костната тъкан синтезът и разграждането на костния колаген са тясно свързани с еластичността и здравината на костта. Анормалният метаболизъм може да доведе до намаляване на здравината на костите и увеличаване на риска от фрактури.

Вариантът PLOD2 има значителен ефект върху здравината на костите, като причинява необичайно кръстосано свързване на костен колаген, което води до тип 2 синдром на Брук. В сравнение с тип 1, причинен от вариант FKBP10, тип 2, причинен от вариант PLOD2, е по-рядък. Освен това, тъй като няма очевидна фенотипна разлика между двата типа, генетичните данни се използват основно за класификация.

Тип 1 кодира FKBP65. Остеобластите с дефицит на FKBP65 имат натрупване на проколагенови агрегати в ендоплазмения ретикулум, което намалява способността им да образуват кост. Освен това пациентите със синдром на Bruck тип 1 имат недостатъчно хидроксилирани лизинови остатъци в колагеновия телопептид и в резултат на това показват намалени хидроксилизилпиридинолинови кръстосани връзки.

Тип 2 кодира ензима лизил хидроксилаза 2, който катализира хидроксилирането на лизиновите остатъци в кръстосаните връзки на колагена. PLOD2 е най-експресиран в активните остеобласти. Мутацията в PLOD2 променя структурата на телопептидната лизил хидроксилаза и предотвратява образуването на фибрили от колаген тип 1. Костният анализ показва, че лизиновите остатъци на телопептидите в колаген тип 1 са недостатъчно хидроксилирани.

Симптоми на синдром на Брук

Симптомите и признаците на синдрома на Брук могат да включват:

  • вродена множествена артрогрипоза - множество вродени контрактури в различни области на тялото
  • скованост на ставите
  • остеопороза
  • рецидивиращи / повтарящи се фрактури
  • нисък ръст
  • сутурални кости (наличие на допълнителни кости в черепния шев, които се появяват в допълнение към обичайните центрове на осификация на черепа)
  • кифоза
  • сколиоза
  • птеригиум („подобни на крило“ триъгълни мембрани, които се появяват на шията, очите, коленете, лактите, глезените или пръстите)
  • дихателна недостатъчност
  • конско-варусно (криво) стъпало (talipes equinovarus)
  • лице с триъгълна форма
  • изкривяване на дългите кости
  • платиспондилия (сплескана форма на тялото на прешлените)

Синдромът на Bruck има характеристики на вродени контрактури, чупливост на костите, повтарящи се фрактури на костите, деформации на флексионните стави и крайниците, птеригиум, нисък ръст и прогресираща кифосколиоза. Индивидите имат ограничена подвижност и белодробна функция. Намаляване на съдържанието на костни минерали и по-големи хидроксиапатитни кристали също могат да бъдат открити.

Контрактурите на ставите са предимно двустранни и симетрични и най-често засягат глезените. Пациентите със синдром на Брук е възможно да имат деформирани стъпала и вродени ограничения на движението на ставите, както и да развият тежка сколиоза.

Синдромът на Брук няма ефект върху интелигентността, зрението или слуха.

Лечение

Основните цели на лечението са намаляването на честотата на фрактурите, предотвратяването на тежки костни деформации, насърчаването на растежа и подобряването на качеството на живот. Поради рядкостта на заболяването в момента няма очевиден пробив в лечението му и основната терапия е приблизително същата като тази при остеогенезис имперфекта.

Лечение на синдром на Брук

Докато не бъдат извършени повече молекулярни и клинични изследвания, няма да има начин да се предотврати заболяването. Лечението е насочено към облекчаване на симптомите. За да се лекува заболяването, е изключително важно да се диагностицира правилно. Терапия, насочена към опорно-двигателния апарат, и лечение на фрактури са необходими за намаляване на тежестта на симптомите.

Бифосфонатните лекарства са ефективно лечение. Те намаляват костната резорбция чрез инхибиране на активността на остеокластите и индуциране на апоптоза. Доказано е, че оралният или интравенозен бифосфат ефективно намалява риска от фрактури, подобрява минералната плътност на костите и облекчава болката до известна степен.

Други нехирургични лечения включват прием на витамин D за поддържане на адекватни нива на калций, прилагане на растежен хормон за насърчаване на растежа, ПТХ за насърчаване на костния синтез и инхибиране на рецепторния активатор на лиганда на ядрен фактор капа-В за инхибиране на костната резорбция и увеличаване на костната минерална плътност.

Въпреки това, по-горе упоменатите лечения не могат да намалят тежестта на синдрома на Брук и прогресията на сколиозата и лечебният ефект на тези лечения при някои пациенти е слаб.

При пациенти с тежки костно-структурни промени могат да се използват съответните хирургични методи за коригиране на деформацията.

Планът за лечение, базиран на резултатите от генната диагностика на пациента, може да бъде по-благоприятен за диагнозата, лечението и оценката на прогнозата на заболяването, което може да бъде фокусът на бъдещите изследвания.

 

Изображения: freepik.com

4.7/5 14 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Bruck_syndrome
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25931047/
https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?lng=en&Expert=2771
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/1029/bruck-syndrome-1
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2022.878172/full
https://www.omim.org/entry/259450

Коментари към Синдром на Брук

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на Брук
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:07
    Коментирайте "Синдром на Брук"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Редки заболявания и синдроми
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 10 часа и 24 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1786 дни, 16 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 11 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival