Птоза на бъбрек (нефроптоза)

› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Нефроптоза е състояние, при което единият или двата бъбрека падат около 5 сантиметра под правилното им положение в корема, когато човек се изправи. При повечето хора липсва каквато и да е симптоматика. В такива случаи не се препоръчва лечение. При проявена симптоматика операцията обикновено е единственото ефективно лечение за облекчаване на симптомите. Съвременните хирургични процедури са безопасни и ефективни.
Въведение
Нефроптозата е, когато има повишена подвижност на бъбреците. Хората с нефроптоза имат бъбреци, които са локализирани надолу от нормалното си положение, когато се изправят.
Бъбреците са набор от органи с форма на боб, отговорни за филтрирането на отпадъците на кръвта и производство на урина в тялото. Те се намират в корема от двете страни на гръбначния стълб, точно под гръдния кош. Нефроптозата също може да се нарече плаващ бъбрек, птоза на бъбрек.
Състоянието може да доведе до силна коремна болка, гадене и повръщане при изправяне, но може също така да не причинява никакви симптоми.
Състоянието е описано за първи път през 1885 г. и се свързва с неспецифични симптоми като:
В днешно време нефроптоза може да бъде потвърдена чрез използване на образни изследвания. Възможностите за лечение при налична симптоматика са множество. Основният метод на лечение е фиксиране на подвижния бъбрек към коремната стена.
Честота и причини
Птоза на бъбрек (нефроптоза) може да бъде причинена от всяко едно състояние, което отслабва връзките, които държат бъбрека фиксиран. Тези състояние основно включват:
- Внезапна загуба на тегло
- Бременност и раждане
- Нараняване в областта на корема или гръбначния стълб
- Чести интензивни упражнения
Хората с нефроптоза обикновено имат определени общи черти. Жените са по-склонни да развият нефроптоза, отколкото мъжете. Други фактори, които могат да изложат човек на риск, включват:
- Ниско телесно тегло
- Повтарящи се инфекции на пикочните пътища
- Бъбречни конкременти
- Високо кръвно налягане
Патофизиология
Бъбреците обикновено се държат на място от бъбречната фасция, слой от съединителна тъкан, който обгражда бъбреците и поддържа позицията им в коремната кухина. Те също така разчитат на периренална мазнина (мазнина около бъбреците) за допълнителна стабилност.
Нефроптоза възниква, когато тези поддържащи структури се отпуснат или се повредят, което позволява на бъбрека да се движи по-свободно. Това изместване обикновено се случва, когато човек се изправи от легнало положение, което води до спускане на бъбрека по-ниско в корема.
Състоянието се класифицира в три степени въз основа на степента на спускане на бъбрека:
- Степен 1 (лека нефроптоза) - бъбрекът пада на малко разстояние под нормалното си положение, но няма значителен риск за бъбречната функция.
- Степен 2 (умерена нефроптоза) - бъбрекът се спуска още повече и хората могат да изпитат симптоми като лека болка и дискомфорт при изправяне.
- Степен 3 (тежка нефроптоза) - бъбрекът пада много ниско, потенциално дори в таза. Тази степен може да доведе до значителни симптоми и усложнения, като хидронефроза или блокиране на потока на урината.
Симптоми
Много хора с нефроптоза не изпитват никакви симптоми и състоянието често се открива случайно по време на образни изследвания. Въпреки това, в някои случаи нефроптоза може да причини симптоми, които могат да повлияят на ежедневието:
- Болка в гърба или корема - това е най-честият симптом на нефроптоза, често се влошава при изправено или продължително стоене. Болката може да варира от тъпа и болезнена до остра и силна.
- Болка след физическа активност - физическото натоварване или вдигането на тежко може да предизвика болка поради движението на бъбрека.
- Гадене и повръщане - в тежки случаи нефроптозата може да попречи на нормалната бъбречна функция, което може да причини гадене, повръщане и общ дискомфорт.
- Проблеми с урината - някои хора могат да изпитат промени в навиците на урината, като често уриниране или затруднено уриниране.
- Хидронефроза - в редки случаи нефроптозата може да доведе до блокиране на потока на урината, което води до подуване на бъбрека (хидронефроза). Това може да доведе до болка, дискомфорт и риск от увреждане на бъбреците.
Диагноза
Диагностицирането на нефроптозата обикновено включва комбинация от следното:
- Физически преглед - доставчикът на здравни услуги може да оцени симптоми като болка и чувствителност и да прегледа корема за необичайни движения в бъбрека.
- Образни тестове - най-категоричният метод за диагностициране на нефроптоза е чрез образни техники, включително:
- Ултразвук - помага за оценка на размера, позицията и всякакви аномалии в бъбрека.
- КТ или ЯМР - е могат да осигурят подробни изображения за идентифициране на степента на спускане на бъбрека и наличието на усложнения като хидронефроза.
- Интравенозна пиелограма - специален рентгенов тест, който използва контрастно багрило, за да подчертае бъбреците и пикочните пътища, разкривайки всяко движение или промени в позицията.
Лечение
За лица с тежка нефроптоза или такива, които изпитват значителни симптоми или усложнения, може да се наложи хирургична интервенция.
Основното хирургично лечение на нефроптозата е нефропексията, която има за цел да препозиционира и осигури бъбрека, за да предотврати по-нататъшното му спускане.
Нефропексията може да се извърши по няколко начина в зависимост от тежестта на състоянието и специфичните нужди на пациента:
- Отворена нефропексия - този традиционен метод включва правене на разрез в корема, за да се разкрие бъбрекът и околните структури. След това бъбрекът се позиционира отново и се използват конци за закрепването му към коремната стена или околната тъкан. Въпреки че е ефективна, тази процедура изисква по-дълго време за възстановяване и по-голям разрез.
- Лапароскопска нефропексия - минимално инвазивен подход, който използва малки разрези и камера, за да насочи хирурга при фиксирането на бъбрека. Лапароскопската нефропексия има предимството на по-кратко време за възстановяване, намален риск от инфекция и по-малко следоперативна болка.
- Роботизирана хирургия - в някои случаи може да се използва роботизирана хирургия за нефропексия. Тази техника позволява по-прецизни и контролирани движения, намалявайки риска от усложнения и подобрявайки времето за възстановяване.
- Перитонеална фиксация - в някои случаи бъбрекът може да бъде закрепен чрез прикрепването му към перитонеума (лигавицата на коремната кухина), за да се предотврати по-нататъшно движение. Този метод е по-малко инвазивен и може да се използва при определени пациенти с по-леки случаи на нефроптоза.
- Адреналектомия и нефропексия - в редки случаи, ако нефроптозата е свързана с нарушение на надбъбречната жлеза (като аденоми на надбъбречната жлеза), може също да се наложи отстраняване на надбъбречната жлеза, в допълнение към препозиционирането на бъбрека.
Усложнения и рискове
Въпреки че самата нефроптоза не винаги може да причини сериозни проблеми, нелекуваните или тежки случаи могат да доведат до различни усложнения:
- Хидронефроза - едно от най-сериозните усложнения, хидронефроза възниква, когато бъбрекът се подуе поради резервна урина. Това се случва, когато изместеният бъбрек причини запушване на пикочните пътища, предотвратявайки правилното оттичане на урината. Хидронефрозата може да доведе до увреждане на бъбреците с течение на времето, ако не се лекува.
- Инфекции на пикочните пътища - запушването на потока на урината може да създаде среда за процъфтяване на бактерии, увеличавайки риска от инфекция. Повтарящите се инфекции могат да увредят бъбреците, ако не се вземат мерки.
- Бъбречна дисфункция - хроничната обструкция, причинена от необичайно движение на бъбрека, може в крайна сметка да наруши бъбречната функция, което води до състояния като бъбречна недостатъчност в тежки случаи.
- Болка и дискомфорт - постоянната или периодична болка, особено при изправяне или след физическа активност, може значително да повлияе на качеството на живот на индивида. Тази болка често се локализира в хълбока или долната част на корема.
- Хипертония (високо кръвно налягане) - ако нефроптозата е свързана с компресия на бъбречната артерия или хидронефроза, това може да доведе до вторична хипертония. Бъбреците играят жизненоважна роля в регулирането на кръвното налягане и когато тяхната функция е нарушена, кръвното налягане може да се повиши.
Прогноза
За повечето хора нефропексията осигурява значително облекчаване на симптомите и дългосрочната прогноза е отлична. Много хора могат да се върнат към обичайните си дейности след операция без допълнителни проблеми. Въпреки това, за лица, които имат тежки усложнения като хидронефроза или повтарящи се бъбречни инфекции, може да е необходимо постоянно наблюдение и лечение, за да се предотврати увреждане на бъбреците.
Въпреки че нефроптозата може да се управлява с подходящи грижи, хората, които са имали заболяването, трябва да продължат да внимават за здравето на бъбреците си, особено ако имат предразположение към заболяването или ако изпитват рецидив на симптомите.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/1458935-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Nephroptosis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319473
https://www.healthline.com/health/nephroptosis
Коментари към Птоза на бъбрек (нефроптоза)