Остеонекроза на челюстта

› Лекарствено-индуцирана остеонекроза на челюстта
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Остеонекроза на челюстта е състояние, при което костните клетки умират поради различни причини. Класифицира се като лекарствено-индуцирана, остеорадионекроза, травматична, нетравматична и спонтанна остеонекроза. Антирезорбтивните лекарства причиняват голям процент от остеонекроза на челюстта. Лечението на това състояние може да бъде консервативно, което има за цел да подобри качеството на живот на пациента, и хирургично, което включва дебридмент на некротичната кост.
Въведение
Остеонекроза на челюстта е тежко костно заболяване, което засяга горната и долна челюст. Различни форми на заболяването са описани още през далечната 1861 г.
Остеонекрозата, свързана с терапия с бофосфонати, която се изисква при някои режими на лечение на рак, е идентифицирана и дефинирана като патологична единица.
Съществуват различни възможности за лечение на заболяването. Въпреки това тежките случаи изискват хирургично отстраняване на засегнатата кост с последващи пластики. Необходими са задълбочена анамнеза и оценка на съществуващи системни проблеми и възможни места на зъбна инфекция, за да се предотврати състоянието, особено ако се обмисля терапия с бифосфонати.
Лекарствено-индуцирана остеонекроза на челюстта
Лекарствено-индуцираната остеонекроза на челюстта е прогресивно заболяване, включващо некроза на горната или долната челюст, засягащо хора, изложени на лекарство, за което е известно, че увеличава риска от това заболяване. Това може да доведе до хирургично усложнение под формата на нарушено заздравяване на рани след орална или лицево-челюстна хирургия, пародонтална хирургия или ендодонтска терапия.
Определени лекарства могат да доведат до това състояние. Такива лекарства често се използват за лечение на заболявания, които причиняват костна резорбция, като остеопороза, или при лечение на рак. Основните групи лекарства, които причиняват това състояние са:
Честота и причини
Остеонекроза на челюстта е рядко срещана. Тя засяга приблизително 2 от всеки 100 души с рак, които получават медикаменти, които помагат за костна загуба и облекчават костната болка, причинена от метастатичен рак. Хора, които нямат злокачествено заболяване и не приемат конкретни медикаменти, също могат да развият остеонекроза на челюстта, но това е още по-рядко.
Остеонекроза на челюстта може да се образува след орална хирургия, като например отстраняване на зъб, поставяне на зъбен имплант или костна присадка, която може да остави част от челюстта оголена. При остеонекрозата, тъканта на венците не заздравява след стоматологична процедура и челюстните кости остават оголени и нямат кръвоснабдяване. В резултат на това костните клетки умират.
Всеки човек може да развие остеонекроза на челюстта. Рискът се увеличава, ако пациент получава антирезорбтивни лекарства, наречени бофосфонати. Тези интравенозни лекарства забавят костната загуба и увеличават костната здравина, като по този начин помагат за предотвратяване на костни фрактури. Тези лекарства също така облекчават мускулно-скелетната болка от метастатичен рак и намаляват риска от фрактури. Други рискови фактори включват:
- Химиотерапия
- Диабет
- Фрактура или травма на лицето
- Заболяване на венците (пародонтит)
- Дългосрочна употреба на кортикостероиди
- Херпес зостер
- Носене на протези
Симптоми
Ако наскоро пациент е претърпял стоматологична процедура и развие остеонекроза на челюстта, може да има силна болка от страната, където е извършена процедурата. При някои хора липсва каквато и да е симптоматика.
Общите признаци при това състояние включват:
Диагноза
Остеонекроза на челюстта се диагностицира на базата на проявената симптоматика и обстоен преглед от орален хирург. Ранната диагностика и лечение могат да спасят челюстта и зъбите. Има четири основни етапа в протичането на остеонекроза на челюстта. Тези етапи включват:
- Стадий 0 - получаване на интравенозно лечение с биофосфонати и има наличие на болка в челюстта. Няма наличието на оголена челюст или проявена симптоматика.
- Стадий 1 - челюстта е оголена, но няма болка или други симптоми.
- Стадий 2 - горната или долната челюст са оголени и има налична симптоматика, включително болка, подути венци и признаци на инфекция.
- Стадий 3 - наличие на множество симптоми и остеонекроза в синусите и други части на лицето.
Лечение
Оралните хирурзи са специализирани в лечението на сложни стоматологични състояния, които засягат зъбите и челюстите. Лечението зависи от стадия на заболяването. Ако пациент е с остеонекроза стадий 0, лекар може да следи за различни признаци на заболяването или видими промени. За облекчение на симптомите, се препоръчват:
- Антитиобитици
- Антисептици за уста
- Болкоуспокояващи
В стадий 1 на заболяването лекуващият лекар остъргва откритите мъртви костни клетки (дебридмент). Това лечение предотвратява по-голяма костна загуба и помага на венците да заздравеят върху костта.
В стадий 2 или 3 на заболяването се извършва операция за отстраняване на част от мъртвата кост и всеки засегнат зъб. Премахва се и малка част от здрава тъкан, за да се гарантира, че няма останали болни костни клетки.
При стадий 3 на заболяването може да се наложи операция на синусите, за да се премахне мъртвата кост, която се простира в носните проходи. Следоперативното възстановяване е значително по-продължително.
Усложнения и прогноза
Ранното откриване и лечение могат да предотвратят усложнението от остеонекроза на челюстта. Това също може да помогне за запазването на горната или долната челюст. Повечето хора с ранни стадии на заболяването се подобряват с консервативно лечение. След като състоянието се влоши, съществува риск от загуба на челюстта, както и някои от зъбите.
За превенция всеки човек трябва да поддържа добра устна хигиена, като ежедневно миене на зъбите и използването на конец за зъби, както и редовни стоматологични прегледи.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24156-osteonecrosis-of-the-jaw
https://en.wikipedia.org/wiki/Osteonecrosis_of_the_jaw
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9858620/
https://rheumatology.org/patients/osteonecrosis-of-the-jaw-onjю
Коментари към Остеонекроза на челюстта