Лентиго

› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Лентиго е малка, рязко очертана, пигментирана макула, заобиколена от нормално изглеждаща кожа. Лезията е причинена от натрупване на меланин, обикновено вследствие на излагане на слънце, и може да се развива бавно в продължение на години или да се появи внезапно. Лентигото е доброкачествено и не изисква лечение, освен по естетични причини.
Какво представлява?
Лентиго представлява пигментирана плоска или леко повдигната лезия с ясно очертан ръб с кафяв до черен цвят, най-често по лицето, ръцете и други изложени на слънце зони. Това е безвредна (доброкачествена) хиперплазия на меланоцитите. За разлика от луничките, не избледнява през зимните месеци. Лентигото може да расте много бавно в продължение на много години или може да се появи внезапно. В повечето случаи лентиго се причинява от многократно излагане на слънце.
Разграничаването на лентиго от други меланоцитни лезии (например меланоцитни невуси, меланом) и ролята му като маркер за ултравиолетово увреждане и системни синдроми е от голямо значение.
Различават се няколко вида лентиго. Някои видове лентиго могат да изчезнат сами с течение на времето, но повечето персистират. Други видове могат да бъдат отстранени само с лечение.
Въпреки че петната от лентиго често се причиняват от увреждане на кожата от слънцето, те не са злокачествени или вредни и не изискват лечение. Някои хора предпочитат да премахнат лезиите по естетични причини. Това е козметичен избор, а не медицински избор.
Името "лентиго" първоначално се отнася до външния му вид, наподобяващ малка леща.
Епидемиология
Лентиго може да засегне мъже и жени от всички възрасти и раси. Слънчевото лентиго е особено разпространено при възрастни със светла кожа - най-често при хора над 40 години и се появява на открити участъци от кожата, като лицето и ръцете. Свързаното със синдроми лентиго присъства при раждането или възниква по време на детството.
Лентиго се причинява основно от увреждане от слънцето и това означава, че всеки, независимо от възрастта, пола или расата, който прекарва известно време на слънце, е изложен на риск. Но както при много други свързани със слънчевото увреждане кожни заболявания някои хора са изложени на по-висок риск. Рисковите фактори включват:
- светла кожа
- много излагане на слънце или слънчеви изгаряния
- тен на закрито (солариум)
- фототерапия или лъчева терапия
Причини
Честите форми на лентиго се дължат на излагане на ултравиолетова радиация:
- Слънчево увреждане, включително слънчево изгаряне
- Солариум
- Фототерапия, особено фотохимиотерапия (PUVA)
Лентиго се причинява предимно от излагане на слънце. Слънчевата UV радиация води до производство на повече пигментация от кожните клетки, наречени меланоцити. Ето хората защо почерняват, изгарят или имат лунички, след като са прекарали време на слънцето. С годините увреждането от ултравиолетовата радиация може да причини пигментни отлагания по кожата. Тези отлагания могат да се натрупат и да образуват лентиго.
Йонизиращото лъчение, например лъчева терапия, също може да причини лентиго.
Наследствен синдром може да е причина за лентиго. Няколко фамилни синдрома, свързани с широко разпространено лентиго, произхождат от мутации в Ras-MAP киназата, mTOR сигнализация и PTEN пътища. Тези състояния са редки и обикновено присъстват при раждането или от ранна детска възраст. Важно е да се отбележи, че лентиго е симптом на тези състояния. Развитието на лентиго не може да доведе до развитие на едно от тези състояния.
- Синдром на Bannayan-Riley-Ruvalcaba: характеризира се с глава с по-голям размер, неракови тумори и тъмни петна по гениталиите.
- Синдром на Cowden: причинява много неракови образувания, наречени хамартоми, които се образуват по тялото.
- Синдром на Noonan: причинява образуването на лентиго в много различни части на тялото.
- Синдром на Peutz-Jeghers: причинява образуването на неракови образувания в стомаха и червата. Хората с това състояние имат по-висок риск от развитие на рак през живота си. Децата със синдром на Peutz-Jeghers често получават малки тъмни петна по лицата си, както и петна по устните, ръцете, краката, гениталиите и вътрешността на устата. Обичайно е тези петна да избледняват с възрастта.
- Ксеродерма пигментозум: води до изключително висока чувствителност към ултравиолетовите лъчи от слънчевата светлина. Всеки с този синдром също ще има значително повишен риск от развитие на рак на кожата.
Симптоми
Лентигото не причинява други симптоми освен самите петна. Най-честият признак на лентиго е по-тъмната област на кожата. Лезиите са с овална форма и кафяв до черен, рядко жълтеникав цвят. Лентигото обикновено има ясно дефинирани граници и равномерна пигментация.
Изображение: Alain Gérard, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
За разлика от луничките, лентигото не избледнява през зимата или други периоди на намалено UV излагане. Лезиите могат да се увеличават по брой или размер с времето, особено при продължително излагане на слънце.
Лентигото не причинява болка и не представлява физически дискомфорт. Лезиите не са сърбящи и не предизвикват дразнене на кожата.
Често се появява върху раменете при млади хора, особено при тези с прекомерно излагане на слънце и при по-възрастни хора на изложените на слънце места като гърба на ръцете и предмишниците, лицето и шията.
Видове лентиго
Лентигото е класифицирано в няколко различни типа в зависимост от външния вид, локализацията по тялото, причината и дали е свързано с други заболявания или състояния. Идентифицирането на вида може да помогне за разпознаване на причината и дали има налични възможности за лечение.
Изображения: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Често срещаните видове лентиго включват:
- Лентиго симплекс: най-често срещаният тип лентиго под формата на малка кафява кръгла или овална макула. Петната се появяват по тялото, ръцете и краката. Пигментацията е равномерно разпределена, с цвят от кафяв до черен. Лезиите са малко на брой и могат да се появят навсякъде по кожата или лигавиците. Lentigo simplex се наблюдава основно при деца - лезиите обикновено се появяват първо в ранна детска възраст, но могат да присъстват и при раждането или да се развият по-късно. Не е свързано с излагане на слънце или със системно заболяване. Петната могат да изчезнат с времето. Лезиите са с диаметър 5-15 мм.
- Слънчево лентиго: дължи се на излагане на ултравиолетова радиация от слънцето. Този тип е често срещан при хора над 40-годишна възраст, но може да се появи и при по-млади хора. Възниква, когато ултравиолетовата радиация води до размножаване на пигментираните клетки, наречени меланоцити в кожата. Слънчевото лентиго се появява на изложените на слънце области на тялото, като лицето, ръцете, раменете, под формата на доброкачествени лезии
- Лентиго тип мастилено петно: появява се след слънчево изгаряне при хора с по-светла пигментирана кожа. Доброкачествена лезия, която изглежда като петно от тъмно мастило. Обикновено са единични лезии и могат да бъдат сгрешени с меланом. Разпространението е ограничено до изложените на слънце области на тялото, подобно на това на слънчевото лентиго; обаче, за разлика от соларното лентиго, пациентите обикновено имат само една лезия мастилено петно лентиго. Най-често срещаната клинична манифестация включва една лезия мастилено петно лентиго сред голям брой петна слънчево лентиго.
- PUVA лентиго: персистираща бледокафява макула, появяваща се 6 месеца или повече след началото на PUVA терапия, която се използва за лечение на състояния като екзема и псориазис. Появата на лезии е тясно свързана с по-високи кумулативни дози PUVA и лезиите могат да се появят на всички места на лечение. Най-често срещаните области включват горната част на гърдите и гърба, слабините, задните части, главичката и тялото на пениса. Макулите обикновено са с диаметър 3-8 мм и персистират 3-6 месеца след приключване на лечението. Съществува и по-голяма звездовидна форма (която може да бъде с диаметър до 3 см), която може да се запази 2 или повече години. Лезиите приличат на слънчево лентиго, но често имат по-неправилни граници и могат да имитират лунички.
- Солариум лентиго: появява се след излагане на солариум. По външен вид и поведение е подобно на мастилено петно лентиго. Лезиите са с диаметър 2-5 мм и са най-чести по предните страни на ръцете и краката. Някои петна могат да се слеят и уголемят. Пигментацията на лезиите може да е неравномерна, с неправилна или звездовидна форма. Лезиите могат да се появят внезапно след интензивна експозиция или след продължително (например 1 година) редовно използване на солариуми.
- Радиационно лентиго: възниква в участъци от кожата, които са били изложени на радиация - например при лечение на рак.
- Лабиални и орални меланотични макули: лабиалните макули обикновено се появяват като единични лезии върху вермилиона на долната устна. Цветът им варира от кафяво през синьо до синьо-черно. Понякога се появява пъстра пигментация. Лезиите обикновено са единични, симетрични и асимптоматични. Оралните лезии се появяват върху гингивалната и букалната лигавица, небцето и езика. Обикновено оралните и лабиалните лезии са с диаметър по-малък от 4 мм. Възрастта на индивида в началото на този вид лентиго варира от 25 до 71 години. Диференциалната диагноза трябва да включва синдром на Laugier-Hunziker и синдром на Peutz-Jeghers. Липсата на системни характеристики и засягане на други места трябва да помогне за разграничаването на оралните и лабиалните меланотични петна от тези синдроми.
- Генитално лентиго: лентигото на вулвата и пениса са доброкачествени лезии, подобни на лабиалните меланотични петна. При мъжете може да се прояви кафяво до тъмнокафяво петно по главичката или тялото на пениса. Лезиите могат да постигнат размер от 15 мм. При жените петната могат да се появят навсякъде по гениталната лигавица и обикновено са с размер между 5-15 мм. Лезиите могат да се появят и в белези от епизиотомия след раждане. Лентиго, засягащо външните гениталии, също се съобщават при синдрома на LAMB.
Изображения: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Диагноза
Лентигото обикновено се диагностицира клинично по техния типичен външен вид. Загриженост относно възможността от меланом може да доведе до:
- дерматоскопия
- диагностична ексцизионна биопсия
Хистопатологията на лентиго показва:
- удебелен епидермис
- повишен брой меланоцити по базалния слой на епидермиса
- за разлика от меланоцитния невус, тук няма гнезда от меланоцити
- повишен пигмент меланин в рамките на кератиноцитите
- допълнителни характеристики в зависимост от вида на лентиго
В контраст, луничките показват индуциран от слънцето повишен меланин в кератиноцитите, без увеличаване на броя на клетките.
Диференциална диагноза
Лентиго може да изглежда като други опасни кожни заболявания, като меланом, базалноклетъчен карцином и други видове рак на кожата. Ракът на кожата е с тенденция да образува петна, които са повдигнати, болезнени, сърбящи, бързонарастващи, с неравномерни граници и различни цветове. Ако имате петно или бенка с някоя от тези характеристики, е най-добре да посетите дерматолог възможно най-скоро.
Диференциална диагноза се прави с:
- Актинична кератоза
- Лучнички
- Себорейна кератоза
- Ксеродерма пигментозум
- Меланом на кожата
- Лентиго малигна
Пигментираната актинична кератоза, подобна на лихен планус кератозата и лентиго малигна може да са трудни за клинично разграничаване, което прави диференциалната диагноза трудна. Разграничението между лентиго малигна и слънчево лентиго може да бъде предизвикателство.
Лентиго малигна (Lentigo maligna) се наблюдава основно върху изложените на слънце участъци на лицето и шията при хора в напреднала възраст; расте бавно и понякога достига размери от няколко сантиметра. Размерът и локализацията ги отличават от лентиго. Lentigo maligna е предраково състояние. Конверсията в лентиго малигна меланом може да отнеме от няколко месеца до 15 години. Трансформацията в злокачествено заболяване е по-ниска, отколкото при други форми на меланом, като се среща при приблизително 5% от пациентите. Рискът обаче е по-висок при по-големи лезии с риск от 50% при лезии, по-големи от 4 см. Тревожните признаци включват промени в размера или цвета, сърбеж, парене, кървене или болка.
Лечение
Лентигото е доброкачествено състояние и не е причина за медицинско безпокойство, така че не е необходимо лезиите да бъдат премахвани, но е възможно пациентът да пожелае отстраняването или лечението на лезиите поради естетически причини. В този случай лезиите могат да бъдат отстранени хирургически или изсветлени с помощта на локални депигментиращи агенти.
Опитите за изсветляване на лентиго могат да са успешни. Използват се следните подходи:
- SPF 50+ широкоспектърен слънцезащитен крем
- Избелващ крем с хидроквинон
- Алфа хидрокси киселини
- Витамин С
- Ретиноиди
- Азелаинова киселина
- Крем с цистеамин
- Химически пилинг
Индивидуалните лезии могат да бъдат окончателно отстранени с помощта на:
- Криотерапия
- Интензивна импулсна светлина
- Пигментни лазери
Лечението на лезии от соларно лентиго с фокален средно дълбок химически пилинг може да бъде клинично по-добро от лечението с криохирургия, поради липсата на неблагоприятни ефекти (например хипопигментация, болка), свързани с химическия пилинг.
Лазерите са ефективни при лечението на различни видове лентиго. Разработването на лазери с къси импулси, специфични за пигмента, за селективно унищожаване на пигмента в слънчевото лентиго доведе до значително клинично подобрение с нисък риск от неблагоприятни ефекти. Лечението с интензивна импулсна светлина (IPL) е друга възможност.
Прогноза
Лентигото обикновено персистира. Броят на лезиите може да се увеличи с възрастта и излагането на слънце. Някои лезии на защитени от слънце места могат да избледнеят и изчезнат. Леченията с криохирургия, лазери и/или локални кремове са успешни.
Лентиго е с тендеция да се влошава с времето, но не се трансформира в злокачествена лезия.
Как може да бъде предотвратено лентиго?
Лентиго, свързано с излагането на ултравиолетова радиация, може да бъде предотвратено чрез много внимателна защита от слънцето. Новите лезии могат да бъдат предотвратени до известна степен чрез избягване на слънцето. Дрехите са по-ефективна защита от слънцезащитните продукти.
Заглавно изображение: Invertzoo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Често задавани въпроси
Каква е причината за лентиго?
Лентиго често се причинява от излагане на слънце или UV лъчи. Най-често лентиго се появява при хора на 40 или повече години и върху части от тялото, които са изложени на слънце, като лицето, раменете и ръцете. Въпреки това, в някои случаи се появява в детството по причини, които не са разбрани.
Рак ли е лентигото?
Не, лентигото не е рак. Съществува обаче вид рак, наречен лентиго малигна меланом, който изглежда като лентиго, но е раково състояние. Ако имате притеснения, посетете дерматолог.
Библиография
https://dermnetnz.org/topics/lentigo
https://en.wikipedia.org/wiki/Lentigo
https://patient.info/doctor/lentigo
https://emedicine.medscape.com/article/1068503-overview?form=fpf
https://www.healthline.com/health/lentigo
https://www.verywellhealth.com/lentigo-types-causes-treatment-6835563
Коментари към Лентиго