Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински журнал Дислипидемия

Дислипидемия

от 17 март 2025г.
Автор: д-р Деян Маринов
Дислипидемия - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Класификация на дислипидемиите

› Етиология на дислипидемиите

› Патофизиология

› Основни симптоми при дислипидемия

› Как се поставя диагнозата дислипидемия?

› Лечение при дислипидемия

› Рискове и усложнения при дислипидемия

Дислипидемията е управляемо състояние и с правилно лечение хората могат да намалят риска от сърдечни заболявания и други свързани усложнения. Ранното откриване чрез редовни здравни прегледи и предприемането на стъпки като подобряване на хранителния режим и увеличаване на физическата активност са от решаващо значение за ефективното управление на нивата на липидите.

Въведение

Липидите като холестерол и триглицериди, се абсорбират от червата и се пренасят в тялото чрез липопротеини за енергия, производство на стероиди или образуване на жлъчка. Основен принос в този процес имат холестеролът, липопротеините с ниска плътност (LDL), триглицеридите и липопротеините с висока плътност (HDL).

Дисбалансът, на който и да е от тези фактори, поради органични или неорганични причини, може да доведе до дислипидемия. Дислипидемията води до абнормни нива на липиди в кръвта, което може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания.

Дислипидемията се класифицира в два основни вида - първична и вторична. Първичната дислипидемия се наследява и се причинява от генетични мутации, които засягат липидния метаболизъм. Вторичната дислипидемия се придобива и причинява фактори, свързани с начина на живот или други заболявания, които могат да доведат до промени в нивата на липидите.

Дислипидемията обикновено не причинява никакви симптоми, но може да бъде открита чрез кръвни изследвания, измерващи нивата на липидите в кръвта. Лечение зависи от вида и тежестта на състоянието и наличието на други рискови фактори, като диабет, хипертония, затлъстяване и др. Основните цели на лечението са понижаване на LDL холестерола, повишаване на HDL холестерола и намаляване на триглицеридите.

Класификация на дислипидемиите

Дислипидемията се разделя на първичен и вторичен тип. Първичната дислипидемия се предава по наследство. Вторичната дислипидемия е придобито състояние. Това означава, че се развива от други причини, като затлъстяване или диабет. Понякога за дислипидемия се използва термина хиперлипидемия, но те не са едно и също. Хиперлипидемията се отнася до високи нива на LDL или триглицериди. Дислипидемията може да се отнася до нива, които са по-високи или по-ниски от референтните стойности.

Сред специфичните видове първична дислипидемия са:

  • Фамилна комбинирана хиперлипидемия - това е най-честата наследствена причина за висок LDL холестерол, така и за високи триглицериди. Клиничните прояви при засегнатите индивиди започват още към 20-годишна възраст. Освен това са изложени на по-висок риск от ранна коронарна артериална болест, която може да доведе до инфаркт.
  • Фамилна хиперхолестеролемия - наследствено заболяване, което се характеризира със завишени стойности на холестерол.
  • Фамилна хиперапобеталипопротеинемия - при това състояние е налично високо ниво на аполипотротеин В, протеин, който е част от LDL холестерола.

Хиперлипопротеинемията е състояние, което може да бъде първично или вторично. Индивидите с това състояние имат трудност при разграждането на LDL холестерола или триглицеридите.

Етиология на дислипидемиите

Етиология на дислипидемия

Посочват се различни причини за дислипидемиите. Съществуват и рискови фактори, които силно повишават риска от развитие на дислипидемия. Те включват:

  • Тютюнопушене
  • Затлъстяване и заседнал начин на живот
  • Консумация на храни с високо съдържание на наситени мастни киселини
  • Прекомерна консумация на алкохол

Хората са силно изложени на риск от дислипидемия, ако единият или двамата родители са имали дислипидемия. Напредналата възраст също е рисков фактор за висок холестерол. Жените са склонни да имат по-ниски нива на LDL от мъжете преди менопауза. След това нивата на LDL при жените започват да се повишават.

Други медицински състояния, които могат да повишат риска от дислипидемия, включват:

  • Диабет тип 2
  • Хипотиреоидизъм
  • Хронично бъбречно заболяване

Патофизиология

Тялото регулира липидите в строг баланс, за да се поддържа оптимална клетъчната функция. Когато обаче този баланс е нарушен, това може да доведе до дислипидемия. Холестеролът и триглицеридите се транспортират през кръвния поток от липопротеини, които се класифицират въз основа на тяхната плътност:

  • Липопротеини с ниска плътност (LDL) - често наричан "лош холестерол", LDL пренася холестерола от черния дроб до клетките. Въпреки това, когато има твърде много LDL, той може да се натрупа в стените на кръвоносните съдове, образувайки плаки. Този процес, наречен атеросклероза, може да доведе стесняване и втвърдяване на артериите, увеличавайки риска от запушване, които ограничават притока на кръв към жизненоважни органи като сърце и мозък.
  • Липопротеини с висока плътност (HDL) - наричан "добър холестерол", HDL помага за отстраняването на излишния холестерол от кръвния поток, като го транспортира обратно в черния дроб за обработка или елиминиране. Ниските нива на HDL са рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания.
  • Триглицериди - повишените нива на триглицериди, често свързани с висок прием на рафинирани въглехидрати и алкохол, също могат да допринесат за развитието на атеросклероза. Триглицеридите се съхраняват в мастните клетки и могат да се използват за енергия, но високите нива могат да причинят различни усложнения.

Основни симптоми при дислипидемия

Подобно на високото кръвно налягане, високият холестерол няма изразени симптоми. Често се открива по време на рутинен кръвен тест. Въпреки това, дислипидемията може да доведе до сърдечно-съдово заболяване, което може да бъде симптоматично. Високите нива на холестерол са свързани с коронарна артериална болест. Сред основните клинични прояви на дислипидемия са:

  • Ксантоми - това са жълтеникави мастни натрупвания, видими върху кожата на клепачите или други области. Те обикновено говорят за високи нива на холестерол и триглицериди в кръвта.
  • Arcus senilis - това е сив пръстен около роговицата на окото, който се причинява от отлагане на холестерол в ръба на роговицата и показва високи нива на холестерол в кръвта.
  • Lipemia retinalis - това състояние създава различен вид на съдовете на ретината поради високите нива на триглицериди. Това е рядко състояние, което може да причини замъглено зрение и може да показва тежка хипертриглицеридемия.
  • Исхемия на долните крайници - този тип исхемия е често срещан симптом на заболяване на периферните артерии, причинено от стесняване или запушване на артериите, които доставят кръв към краката поради атеросклероза.
  • Ангина - това е често срещан симптом на коронарна артериална болест, причинена от стесняване или запушване на артериите, които доставят кръв към сърцето поради атеросклероза. Болката обикновено се появява, когато сърцето се нуждае от повече кислород, като например по време на физически или емоционален стрес, и може да се излъчва към врата, челюстта, раменете или гърба.
  • Преходни исхемични атаки и инсулти - дислипидемията повишава риска от атеросклероза в церебралните артерии, допринасяйки за внезапно прекъсване на притока на кръв към мозъка поради съсирек или кървене в отслабени стени на кръвоносен съд.

Как се поставя диагнозата дислипидемия?

Диагнозата дислипидемия обикновено се поставя с кръвни изследвания, които отчитат повишени стойности на липидния профил. Липидния профил на пациента обикновено включва следните маркери:

  • LDL холестерол
  • HDL холестерол
  • Общ холестерол
  • Триглицериди

След започване на лечение на дислипидемията, пациентът трябва да изследва контролно нивата на холестерол и триглицериди в кръвта през няколко месеца, за да има контрол над лечението.

Диференциалната диагноза на дислипидемия включва:

  • Нефротичен синдром
  • Билиарна обструкция
  • Хипотиреоидизъм
  • Бременност
  • Медикаменти (перорални естрогени, глюкокортикоиди, тамоксифен, тиазиди)

Лечение при дислипидемия

Целта на лечението при дислипидемия е да се понижат нивата на липидите в кръвта и да се повишат нивата на HDL холестерол. Плановете за лечение често включват комбинация от промени в начина на живот и различни медикаменти. Промените в начина на живот най-често включват:

  • Диетични корекции - храненето със здравословна за сърцето храна може значително да подобри нивата на липидите. Това включва:
  1. Намаляване на наситените мастни киселини, намиращи се в червеното месо, млечните продукти и преработените храни.
  2. Увеличаване на приема на богати на фибри храни като плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.
  3. Добавяне на храни като риба и ядки в диетата.
  • Редовна физическа активност - физическата активност помага за повишаване на HDL холестерола и понижаване на LDL холестерола и триглицеридите.
  • Управление на теглото - загубата на наднормено тегло може да помогне за понижаване на нивата на холестерола и триглицеридите, както и да намали риска от други свързани състояния, като артериална хипертония и диабет.
  • Избягване на тютюнопушенето и ограничаване на алкохола - спирането на тютюнопушенето и намаляването на консумацията на алкохол може да има незабавни и дългосрочни ползи за нивата на холестерола.

Когато промените в начина на живот не са достатъчни за справяне с дислипидемията, се използват медикаменти като:

  • Статини - това са най-често предписваните лекарства за понижаване на LDL холестерола и намаляване на риска от сърдечни заболявания. Статините действат чрез инхибиране на ензим, участващ в производството на холестерол в черния дроб.
  • Фибрати - тези лекарства помагат за понижаване на нивата на триглицеридите и могат също да повишат HDL холестерола.
  • Ниацин (Витамин B3) - ниацинът може да понижи LDL холестерола и триглицеридите и да повиши HDL холестерола.

Рискове и усложнения при дислипидемия

Най-значимото усложнение на дислипидемията е сърдечно-съдовото заболяване. Усложненията включват:

  • Внезапна сърдечна смърт
  • Остър миокарден инфаркт
  • Инсулт

Множество проучвания показва, че статините и подходящото лечение на дислипидемия значително намаляват риска от смъртност от всякаква причина, сърдечно-съдови инциденти и сърдечно-съдова смъртност.

С помощта на статини или фибрати и здравословен начин на живот обикновено може да се контролира дислипидемията. Ключът е да се продължи приемът на лекарства, ако те са ефективни и няма странични ефекти. Важно е пациентите да поддържат здравословно тегло, като се следва здравословно хранене и редовно спортуване.

Изображения: freepik.com

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.healthline.com/health/dyslipidemia
https://www.msdmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/lipid-disorders/dyslipidemia#Classification_v989699
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560891/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dyslipidemia

Коментари към Дислипидемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дислипидемия
    www.framar.bg 
    на 10 May 2025 в 20:59
    Коментирайте "Дислипидемия"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

[[Top Offer]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? existing customer – Belgium

преди 3 мин.

[[Save Boost]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new customer – Belgium

преди 4 мин.

[[Best Shot]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? frist time customer – Belgium

преди 5 мин.

[[Limited Today]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? frist order – Belgium

преди 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 11 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 11 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 11 мин.

({Confirmed}) Temu Coupon Code "$100 Off" » ({"acw883306"}) for First order (For May 2025)

преди 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival