Разред Selaginellales
В разреда се включват около 700 предимно тревисти видове.
Разпространение: Обитават предимно тропиците. У нас са разпространени само два вида - S. helvetica и S. selaginoides.
Обща характеристика: Обикновено са с пързящо стъбло без вторично удебеляване по дърветата и достигат дължина до 7 м. Листата са люсповидни, спирално разположени, по-често в четири редици, с една централна, неразклонена жилка. Ризофорите са удължени, без цвят и без листа, но с добавни корени. Палисадна тъкан се наблюдава само като изключение. При някои видове мезофилните клетки са с един хлоропласт. Проводящото снопче е от централна протостела до сифоностела.
Характерно е наличието на хетероспоровостта и значително редуцираните протали. Макро- и микроспорангиите се развиват в едни и същи класчета. В макроспорангия всички майчини спорови клетки дегенерират с изключение на една, от която се образуват големи спори.
Микроспорите се развиват още докато са в спорангия, стените на който са изградени от три слоя клетки. Лещовидните клетки са вегетативни, но нямат функция. Единственият антеридий се образува от централните клетки и разполага с голям брой сперматогенни клетки. Проталът е включен в стените на микроспората. Сперматозоидите са снабдени с две дълги камшичета.
Женският протал се образува в макроспората и е по-слабо редуциран. Обвивката на спората се разпуква по трилъчева пукнатина. Оплождат се един или два архегония.
Коментари към Разред Selaginellales