Нишадър
› Ползи и приложение на нишадър
› Странични ефекти и рискове при употреба на нишадър
Въведение
Нишадър, известен още като амониева сол, амониев хлорид и сал амоняк, представлява естествен минерал, който се образува около вулканичните отвори, при изгаряне на някои видове въглища (въглищни сметища), както и синтетично.
Минералът е широко застъпен в ежедневието, без дори да подозираме, тъй като се съдържа в редица козметични продукти, измивни средства, лекарства и други. Познаването на неговите полезни свойства и ефекти, особености при употреба и рискове от странични реакции позволява безопасното му използване и оптимална употреба.
Какво представлява нишадър?
По същество и по физико-химични отнасяния нишадър представлява неорганично химично съединение, изглеждащо като бял кристален прах с неприятен парлив, солено-горчив вкус, без мирис, лесно разтворим във вода.
В природата, при естествени условия, се открива около вулканични райони, като се формира по хода на вулканичните скали в близост до отвори, от които излиза дим, като кристалчетата се формират директно от газообразно състояние и показват много кратък живот, тъй като лесно се разтварят във вода.
В лабораторни условия нишадър може да се получи чрез прокарването на амоняк във вода, като се формира амониев хидроксид, при комбинирането на който със солна киселина се образува амониев хлорид (амониева сол на хлороводорода).
Високата водоразтворимост на нишадър има важно значение, като във воден разтвор амониевият хлорид се дисоциира на амониеви катиони (положителни йони) и хлоридни аниони (отрицателни йони), като показва особеностите, характерни за силните електролити.
Важна особеност е, че при перорален прием бързо се резорбира (усвоява, всмуква) от лигавицата на стомашно-чревния тракт, метаболизира се в черния дроб и се излъчва чрез бъбреците и чрез бронхите, което определя някои насоки в неговата употреба, но също указва и някои съображения при определени групи пациенти.
В медицината нишадър се използва под формата на амониев хлорид, влизайки в състава на различни продукти (шампоани, кремове и други средства за локално приложение) и лекарства.
Ползи и приложение на нишадър
Основните ползи от приложението на нишадър се дължат на неговите физико-химични отнасяния и особености, способност да се излъчва през бронхите, действието му като електролит, както и известната антибактериална активност.
Субстанцията се използва в лечението на множество заболявания, като сред най-разпространените показания за употреба се включват:
- при стомашно-чревни заболявания: най-общо нишадър може да се използва в комплексното лечение на различни заболявания с възпалителна етиология, включително язва на стомаха, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), метеоризъм, диспептични нарушения, но също и хронични възпалителни заболявания на черния дроб, цироза, хепатомегалия (увеличен черен дроб), спленомегалия (увеличена слезка)
- при респираторни заболявания: амониевият хлорид се отделя отчасти от лигавицата на бронхите под формата на амониев карбонат, който от своя страна увеличава секрецията на жлезите и разводнява заседналите жилави секрети, улеснявайки отхрачването и експекторацията. По тази причина нишадър намира широко приложение в състава на много сиропи за кашлица и други отхрачващи средства, използвани главно за лечение на остри вирусни заболявания, хрема, бронхит, някои форми на гнойна ангина, при влажна кашлица с наличие на жилав секрет
- при киселинно-алкални нарушения: инжекционно (след разтваряне с подходящ разтворител и при наличие на съответните показания) амониев хлорид може да бъде приложен при пациенти с хипохлоремия (ниски нива на хлориди в кръвта) и метаболитна алкалоза (определен вид нарушения в киселинно-алкалния баланс в резултат от продължително повръщане, злоупотреба с някои видове диуретици, масивна загуба на киселини)
- в дерматологията: приложен локално нишадър или амониев хлорид може да подпомогне терапията на някои кожни заболявания, включително циреи, гъбични инфекции, някои форми на акне, някои видове екзема, както и за локално облекчаване на проявите след ужилване от насекоми (оса, стършел), ухапване от паяк и други. Може да се използва и при ексцесивен косопад и някои форми на алопеция
- за подкиселяване на урината: амониев хлорид или нишадър може да се използва при необходимост от подкиселяване на урината за целите на лечението на определени заболявания, включително бактериални пикочни инфекции. Особено добър ефект се описва за повлияване на някои уринарни инфекции, причинени от уреаза-позитивни бактерии, E. coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter и други, които променят pH на урината (алкализират урината) и съдействат за създаването на благоприятни условия за изкристализиране на фосфатите и формирането на конкременти (камъни)
Употребата на нишадър следва да се контролира от лекуващия лекар с цел оптимизация на терапията и ограничаване риска от нежелани реакции и взаимодействия.
Странични ефекти и рискове при употреба на нишадър
Употребата на нишадър или амониева сол крие своите рискове, които следва да се вземат под внимание при избора на терапевтичен подход при всеки конкретен пациент:
- странични ефекти при лечение с нишадър: възможно е развитие на метаболитна ацидоза, хиперхлоремия (високи нива на хлориди в кръвта), хипервентилация (учестено дишане), болки в корема, гадене, повръщане, калциево-дефицитна тетания с неволеви мускулни спазми, психически нарушения, раздразнителност, сънливост, поява на обрив и други
- противопоказания за лечение с нишадър: пациенти с тежко увредена бъбречна или чернодробна функция, дихателна недостатъчност, тежки сърдечни увреждания и определени нарушения в електролитния баланс са изложени на по-висок риск при лечение с нишадър, поради което терапията не се препоръчва
- важни съображения при прием на нишадър: лечение с нишадър, независимо от лекарствената форма, не се препоръчва при бременни жени, кърмачки и малки деца във връзка с липсата на данни за безопасност на препарата. Всички пациенти, особено при инжекционна употреба или перорален прием на високи дози следва да се проследяват за появата на признаци на амонячна (амониева) токсичност, включващи бледи кожа и лигавици, изпотяване, неправилно дишане, нарушения в сърдечния ритъм, поява на конвулсии (гърчове), кома
- нежелани взаимодействия: едновременната употреба на нишадър с някои лекарства крие риск от появата на нежелани взаимодействия, като такива например са декстрометорфан, псевдоефедрин, спиронолактон, забранени наркотични субстанции (например метамфетамин) и други
За извличане на оптималните ползи при лечение с нишадър, независимо от показанията за неговия прием, се препоръчва обстойна консултация с лекуващия лекар при избора на начин на въвеждане, особености в терапията и други важни съображения.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium_chloride
https://www.mindat.org/min-3507.html
https://go.drugbank.com/drugs/DB06767
https://www.drugs.com/inactive/ammonium-chloride-7.html
https://www.medicinenet.com/ammonium_chloride/article.htm
https://www.marham.pk/healthblog/noshadar-benefits/
Коментари към Нишадър
Нишъдърът не ми помогна много. Опитвах, опитвах както ми каза свекървата, но не се получи. Може би не беше и по предназначение.
След всичко прочетено до тук разбирам, че е по-добре да си купя Нишадър за 1.30 лв. отколкото сироп за кашлица Димекс (препоръчван във всяка аптека на който основната съставка е амониев хлорид 99.6 mg), на който цената е 8.50 лв.