Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето
› Връзка между мравките и здравето
› Лечебни свойства на мравуняците
› Употреба на мравките с лечебна цел
Връзката между хората и насекомите постепенно се завръща и придобива все по-голяма важност. Насекомите предоставят множество екосистемни услуги за хората, например чрез опрашване на посевите и разлагане на материята. Нашите настоящи познания за културните екосистемни услуги, които насекомите предоставят, са ограничени и не са много изследвани. Мравките са едни от тези насекоми, които представляват особен интерес, както поради значението им за природата, а оказва се и за човека.
Мравките и природата
Мравките са „екосистемни инженери“. Те създават мравуняците си чрез изкопаване на множество подземни тунели, при което допринасят за раздвижването на почвата в степен, надхвърляща дори земните червеи. Докато мравките-работнички изкопават тунели, те изхвърлят изместената почва, като я депонират близо до входа. Там изхвърлят и всички боклуци, намерени в колонията като ги пренасят в челюстите си. Обикновено тези отпадъчни материали се оставят в горната част на мравуняка, така че да не попадат обратно в долните нива. Всички мравуняци представляват богата мрежа от много камери, свързани помежду си с тунели. Тези малки "стаи" се използват за "детски ясли", съхраняване на хранителни запаси и дори като места за почивка на мравките-работнички. През деня мравките-работнички преместват ларвите в отделенията по-близо до горната част на мравуняка, за да ги затоплят. През нощта ги връщат обратно в долните камери. Дизайнът на тези мравуняци варира в зависимост от вида мравки. Някои мравки създават меки, ниски хълмове от мръсотия или пясък. Други създават извисяващи се творения.
Връзка между мравките и здравето
Освен дом за мравките и място, където те могат да съхраняват храната си, мравуняците могат да окажат влияние и на здравето на човека.
Според проучвания, някои видове мравки обитаващи Папуа Нова Гвинея могат да бъдат естествен и алтернативно средство срещу рак. В тях са открити някои активни съставки като фенолни, антиоксиданти, флавоноиди, токофероли, различни минерали и противоракови вещества.
Междувременно някои видове мравуняци са опасни, тъй като съдържат много вредни елементи като токсини, които могат да навредят на човешкия живот!
Червената дървесна мравка F. rufa е разпространена в Европа и Северна Америка. Видът предоставя екосистемни услуги като екосистемни инженери и като хищник за вредители. Мравуняците на червената дървесна мравка обикновено се срещат в горите; те са забележими куполообразни могили, често построени с помощта на игли от бял бор и обикновено изградени срещу стволове и пънове. Гнездото може да бъде изолирано или да се среща на малки групи. Броят на мравките-работнички в мравуняка може да варира от 100 000 до 400 000. Размерът на хълмовете отразява здравето на колонията и само голямо гнездо може да се терморегулира независимо. Смята се, че основната заплаха за вида е фрагментацията на горските му местообитания.
От този вид мравки произлиза и името на мравчена киселина, която за първи път е дестилирана през 1671 година. Мравчена киселина (CH2O2) се използва от червените дървесни мравки като защита срещу хищници, като алармен феромон и потенциално за подпомагане на улавянето на плячка. Биологично произведената мравчена киселина изглежда не влияе неблагоприятно на гръбначните животни, ако те са в състояние сами да контролират експозицията. Птиците използват мравчена киселина и подобни съединения в специализирано поведение, наречено „anting“, за да намалят натоварването си с ектопаразити. За разлика от естествено синтезираната от мравките, киселината, произведена в химическата промишленост, причинява наранявания или е фатална при висока концентрация и дози.
Съществуват твърдения, че мравките от вида Formica Rufa могат и да се ядът. Мравчената киселина, която те съдържат, придава кисел, често лимонов привкус. В света обаче има повече от 12 000 вида мравки, така че не може да се говори за един "вкус"“ - феромоните, чрез които общуват, също им придават различни аромати и вкусове. Тъй като по - голямата част от храната им е медена роса - основно богата на хранителни вещества захарна вода - е възможно да имат и сладък вкус.
Лечебни свойства на мравуняците
Изграждащата могили червена дървесна мравка, Formica rufa, е един от видовете, използвани в Швеция заради лечебните си свойства. Широко разпространено е било мнението, че мравчената киселина може да се използва за лечение на различни заболявания, особено подагра и ревматизъм. За тази цел са използвани както мравуняци, така и самите мравки. Културните услуги, предоставяни от този вид, се простират през историята и съществуват и до днес.
Един от начините да бъдете здрави през цялата година е да посетите мравуняк рано през пролетта, да го разбъркате и да вдишате изпаренията от мравчена киселина, отделяна от мравките. Този метод е изключително успешен и за лечение на хрема и запушен нос.
Първите мравки, които напускат гнездото през пролетта, са били използвани за лечение на различни кожни заболявания, например краста. Смятало се, че болката в кръста се лекува чрез хвърляне на шепа мравки върху мястото. Мравчената киселина е използвана и за лечение на брадавици.
Според Карл Линей лекарството на основата на мравки се използва срещу парализа.
Употреба на мравките с лечебна цел
В народната медицина в цяла Швеция се използват и цели мравуняци като се изваряват. Водата, останала след изваряването на гнездото мравките, се използва за измиване на тялото при ревматизъм.
Още през деветнадесети век такава баня е използвана вместо билкова за лечение на ревматизъм в спа институции в Швеция. Банята е приготвена чрез добавяне на отвара от мравки, по - късно се използвала и тинктура от мравчена киселина. В съседна Норвегия същия лек е използван срещу обриви. Подобни лечения са документирани също в Дания, Финландия, Норвегия и другаде в Европа.
Друг известен начин за консумация на мравчена киселина, познат още през 60-те години на миналия век и все още споменаван в социалните медии, е да се позволи на раздразнени червени дървесни мравки да отделят киселината си върху отворен сандвич, държан над мравуняка.
Някога оцетът от мравки в Норвегия се е смятал за хубава подправка и се е приготвял, чрез поставяне на мравките в тенджера с гореща вода, където са отделяли подобно на оцет вещество. Подобен вид оцет се споменава и от шведската провинция Смоланд, където се счита за добър лек срещу главоболие.
Мравчен шнапс
В Швеция е популярна практика използването на подправки и различни растителни продукти за овкусяване на традиционна напитка - шнапс. Обикновено се използват растения с лечебни добродетели, например жълт кантарион, обикновен пелин, ким и други. За тази цел са използвани и мравки. Живите мравки се поставят в бутилка, пълна с обикновен ликьор, дестилиран от зърна или картофи (Brännvin) и се оставя да престои така в продължение на няколко седмици. По този начин се получава шнапс, използван за медицински цели.
Да се направи мравчен шнапс според старите обичаи е много просто. Необходимо е бутилка шведски ароматизиран Brännvin (дестилиран ликьор) и достъп до мравуняк. Съвременна рецепта е дадена в готварска книга от 2004 година: „Една бутилка водка, една супена лъжица мед, 75 червени горски мравки - намерете приличен размер мравуняк, оближете сламка или пръчка и я поставете на върха на мравуняка. Отърсете мравките в бутилка, затворете бутилката и когато се приберете вкъщи, наливате водка, мед и оставяте всичко да престои един ден. Мравките могат да бъдат пресяти или оставени в бутилката.
Дестилирана течност с екстрактите от мравки се счита за много ефективна срещу подагра и ревматизъм. Спиртните напитки с мравки се споменават като фармацевтичен продукт още през 1698 г.
Домашно приготвеният мравчен шнапс е алкохол, ароматизиран с мравчена киселина и първоначално е използван като лек за различни симптоми и заболявания. Напитката има дълга традиция и все още се цени от някои хора. Съвременното производство на мравчен шнапс е сведено предимно до хоби, особено сред мъжете. Рецептите за приготвяне на домашен шнапс са лесно достъпни в социалните медии и в различни наръчници.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://ices-ug.org/2019/06/05/benefits-of-anthill-soil/
https://ethnobiomed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13002-019-0347-7
https://www.bugsfeed.com/red_wood_ant
Коментари към Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето