Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Натурални продукти Здраве от природата Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето

Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето

от 27 юли 2021г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Мравките и природата

› Връзка между мравките и здравето

› Лечебни свойства на мравуняците

› Употреба на мравките с лечебна цел

Връзката между хората и насекомите постепенно се завръща и придобива все по-голяма важност. Насекомите предоставят множество екосистемни услуги за хората, например чрез опрашване на посевите и разлагане на материята. Нашите настоящи познания за културните екосистемни услуги, които насекомите предоставят, са ограничени и не са много изследвани. Мравките са едни от тези насекоми, които представляват особен интерес, както поради значението им за природата, а оказва се и за човека.

Мравките и природата

Мравуняк

Мравките са „екосистемни инженери“. Те създават мравуняците си чрез изкопаване на множество подземни тунели, при което допринасят за раздвижването на почвата в степен, надхвърляща дори земните червеи. Докато мравките-работнички изкопават тунели, те изхвърлят изместената почва, като я депонират близо до входа. Там изхвърлят и всички боклуци, намерени в колонията като ги пренасят в челюстите си. Обикновено тези отпадъчни материали се оставят в горната част на мравуняка, така че да не попадат обратно в долните нива. Всички мравуняци представляват богата мрежа от много камери, свързани помежду си с тунели. Тези малки "стаи" се използват за "детски ясли", съхраняване на хранителни запаси и дори като места за почивка на мравките-работнички. През деня мравките-работнички преместват ларвите в отделенията по-близо до горната част на мравуняка, за да ги затоплят. През нощта ги връщат обратно в долните камери. Дизайнът на тези мравуняци варира в зависимост от вида мравки. Някои мравки създават меки, ниски хълмове от мръсотия или пясък. Други създават извисяващи се творения.

Връзка между мравките и здравето

Освен дом за мравките и място, където те могат да съхраняват храната си, мравуняците могат да окажат влияние и на здравето на човека.

Според проучвания, някои видове мравки обитаващи Папуа Нова Гвинея могат да бъдат естествен и алтернативно средство срещу рак. В тях са открити някои активни съставки като фенолни, антиоксиданти, флавоноиди, токофероли, различни минерали и противоракови вещества.

Междувременно някои видове мравуняци са опасни, тъй като съдържат много вредни елементи като токсини, които могат да навредят на човешкия живот!

Червената дървесна мравка F. rufa е разпространена в Европа и Северна Америка. Видът предоставя екосистемни услуги като екосистемни инженери и като хищник за вредители. Мравуняците на червената дървесна мравка обикновено се срещат в горите; те са забележими куполообразни могили, често построени с помощта на игли от бял бор и обикновено изградени срещу стволове и пънове. Гнездото може да бъде изолирано или да се среща на малки групи. Броят на мравките-работнички в мравуняка може да варира от 100 000 до 400 000. Размерът на хълмовете отразява здравето на колонията и само голямо гнездо може да се терморегулира независимо. Смята се, че основната заплаха за вида е фрагментацията на горските му местообитания.

От този вид мравки произлиза и името на мравчена киселина, която за първи път е дестилирана през 1671 година. Мравчена киселина (CH2O2) се използва от червените дървесни мравки като защита срещу хищници, като алармен феромон и потенциално за подпомагане на улавянето на плячка. Биологично произведената мравчена киселина изглежда не влияе неблагоприятно на гръбначните животни, ако те са в състояние сами да контролират експозицията. Птиците използват мравчена киселина и подобни съединения в специализирано поведение, наречено „anting“, за да намалят натоварването си с ектопаразити. За разлика от естествено синтезираната от мравките, киселината, произведена в химическата промишленост, причинява наранявания или е фатална при висока концентрация и дози.

Съществуват твърдения, че мравките от вида Formica Rufa могат и да се ядът. Мравчената киселина, която те съдържат, придава кисел, често лимонов привкус. В света обаче има повече от 12 000 вида мравки, така че не може да се говори за един "вкус"“ - феромоните, чрез които общуват, също им придават различни аромати и вкусове. Тъй като по - голямата част от храната им е медена роса - основно богата на хранителни вещества захарна вода - е възможно да имат и сладък вкус.

Лечебни свойства на мравуняците

Изграждащата могили червена дървесна мравка, Formica rufa, е един от видовете, използвани в Швеция заради лечебните си свойства. Широко разпространено е било мнението, че мравчената киселина може да се използва за лечение на различни заболявания, особено подагра и ревматизъм. За тази цел са използвани както мравуняци, така и самите мравки. Културните услуги, предоставяни от този вид, се простират през историята и съществуват и до днес.

Един от начините да бъдете здрави през цялата година е да посетите мравуняк рано през пролетта, да го разбъркате и да вдишате изпаренията от мравчена киселина, отделяна от мравките. Този метод е изключително успешен и за лечение на хрема и запушен нос.

Вдишване на мравчена киселина от мравуняк

Първите мравки, които напускат гнездото през пролетта, са били използвани за лечение на различни кожни заболявания, например краста. Смятало се, че болката в кръста се лекува чрез хвърляне на шепа мравки върху мястото. Мравчената киселина е използвана и за лечение на брадавици.

Според Карл Линей лекарството на основата на мравки се използва срещу парализа.

Употреба на мравките с лечебна цел

В народната медицина в цяла Швеция се използват и цели мравуняци като се изваряват. Водата, останала след изваряването на гнездото мравките, се използва за измиване на тялото при ревматизъм.

Още през деветнадесети век такава баня е използвана вместо билкова за лечение на ревматизъм в спа институции в Швеция. Банята е приготвена чрез добавяне на отвара от мравки, по - късно се използвала и тинктура от мравчена киселина. В съседна Норвегия същия лек е използван срещу обриви. Подобни лечения са документирани също в Дания, Финландия, Норвегия и другаде в Европа.

Друг известен начин за консумация на мравчена киселина, познат още през 60-те години на миналия век и все още споменаван в социалните медии, е да се позволи на раздразнени червени дървесни мравки да отделят киселината си върху отворен сандвич, държан над мравуняка.

Някога оцетът от мравки в Норвегия се е смятал за хубава подправка и се е приготвял, чрез поставяне на мравките в тенджера с гореща вода, където са отделяли подобно на оцет вещество. Подобен вид оцет се споменава и от шведската провинция Смоланд, където се счита за добър лек срещу главоболие.

Мравчен шнапс

В Швеция е популярна практика използването на подправки и различни растителни продукти за овкусяване на традиционна напитка - шнапс. Обикновено се използват растения с лечебни добродетели, например жълт кантарион, обикновен пелин, ким и други. За тази цел са използвани и мравки. Живите мравки се поставят в бутилка, пълна с обикновен ликьор, дестилиран от зърна или картофи (Brännvin) и се оставя да престои така в продължение на няколко седмици. По този начин се получава шнапс, използван за медицински цели. 

Да се направи мравчен шнапс според старите обичаи е много просто. Необходимо е бутилка шведски ароматизиран Brännvin (дестилиран ликьор) и достъп до мравуняк. Съвременна рецепта е дадена в готварска книга от 2004 година: „Една бутилка водка, една супена лъжица мед, 75 червени горски мравки - намерете приличен размер мравуняк, оближете сламка или пръчка и я поставете на върха на мравуняка. Отърсете мравките в бутилка, затворете бутилката и когато се приберете вкъщи, наливате водка, мед и оставяте всичко да престои един ден. Мравките могат да бъдат пресяти или оставени в бутилката.

Дестилирана течност с екстрактите от мравки се счита за много ефективна срещу подагра и ревматизъм. Спиртните напитки с мравки се споменават като фармацевтичен продукт още през 1698 г.

Домашно приготвеният мравчен шнапс е алкохол, ароматизиран с мравчена киселина и първоначално е използван като лек за различни симптоми и заболявания. Напитката има дълга традиция и все още се цени от някои хора. Съвременното производство на мравчен шнапс е сведено предимно до хоби, особено сред мъжете. Рецептите за приготвяне на домашен шнапс са лесно достъпни в социалните медии и в различни наръчници.

Изображения: freepik.com, framar.bg

4.3/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДР. ДЕРЕХСАН МАСЛО ОТ МРАВЧЕНА КИСЕЛИНА 10 мл
20.20лв.

ДР. ДЕРЕХСАН МАСЛО ОТ МРАВЧЕНА КИСЕЛИНА 10 мл

Библиография

https://ices-ug.org/2019/06/05/benefits-of-anthill-soil/
https://ethnobiomed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13002-019-0347-7
https://www.bugsfeed.com/red_wood_ant

Коментари към Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 12:31
    Коментирайте "Защо и как мравуняците могат да са полезни за здравето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални продукти
  • Здраве от природата
  • E236 Мравчена киселина
  • Мравчената киселина блокира туморните клетки при онкологични заболявания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сулфосалицилова киселина чиста 99 % прах - лабораторен реагент.

преди 969 дни, 23 часа и 47 мин.

Отравяне с Азотна киселина

преди 1440 дни, 22 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 15 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 15 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 15 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
E236 Мравчена киселина E236 Мравчена киселина

E236 Мравчена киселина

от 03 дек 2019г. Прочети повече
Мравчената киселина блокира туморните клетки при онкологични заболявания Мравчената киселина блокира туморните клетки при онкологични заболявания

Мравчената киселина блокира туморните клетки при онкологични заболявания

от 15 март 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛИВЪР ХЕЛТ капсули * 65 УЕБЪР НАТУРАЛС

КО-РЕНИТЕК таблетки 20 мг / 12.5 мг * 14

ДЕСИБЕЛ таблетки 5 мг * 20 НОБЕЛ

КОСЕНТИКС инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 150 мг 1 мл * 1

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ЗА ДЕЦА 0 - 6 години ЕКСТРА СОФТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕСТ ЗА РАННО ОТКРИВАНЕ НА БРЕМЕННОСТ * 2 ADVENT LIFE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 11:51:18

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 11:47:37

БИРЕНА МАЯ + ВИТАМИН А, С, Е таблетки * 125

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 11:46:49

ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 11:46:12

ЕРДОМЕД капсули 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 11:45:12
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival