Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Положителен Манту тест

Положителен Манту тест

от 12 яну 2012г., обновено на 09 апр 2025г.
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Положителен Манту тест: представлява положителна реакция при провеждане на кожен тест за туберкулоза. Пробата за Манту представлява кожен тест за ранно откриване и профилактика на туберкулозата. Тестът се провежда чрез интрадермално (вътрекожно) инжектиране на малко количество туберкулозен протеин (антиген) по вътрешната повърхност, малко над средата на предмишницата. Ампулите съдържащи туберкулозен антиген са от 1 мл., пречистен протеинов дериват (PPD), с концентрация 5 Е (за деца) и 10 Е (за възрастни). Резултатите се отчита след 72 часа/3 дни. Отчитането се извършва като се измери диаметъра на образувалия се инфилтрат, с помощта на линийка. За нормални стойности се приемат наличие на папула по-малка от 5 мм. Проба Манту не бива да се провежда при хора с доказана туберкулозна инфекция, при хора с хиперреактивност към туберкулозния антиген, при хора с кожни обриви.

Положителен Манту тест може да се появи ако някога е имало излагане на туберкулозен бактерий (Mycobacterium tuberculosis). Тогава кожата ще реагира с образуване на плътна червена подутина (папула).

Резултати:

-от 0 до 5 мм. - отрицателен, няма имунитет към туберкулозните бактерии, или пациентът приема имуносупресори.

-от 5 до 10 мм. - положителен, има имунитет.

-от 10 до 15 мм. - организма има много силен имунитет.

-над 15 мм. - може да се касае за туберкулозен процес.

Повече информация по темата може да намерите в:

» Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)

4.0/5 8 оценки

Коментари към Положителен Манту тест

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 15 April 2025 в 09:28

    Поли

    Здравейте,пробата манту ми е 17 мм. Казаха да пия Изонид,но казаха,че не съм болна от туберкулоза. Това било така защото като дете съм боледувала. Защо тогава трябва да пия Изонид като нямам туберкулоза. Моля за вашето мнение.

    Здравейте! Лекарственият препарат се използва освен за лечение, така и за профилактика на контактните на туберкулоза лица и лицата с латентна туберкулозна инфекция. Доверете се на преценката на специалистите.

  2. Поли 
    на 10 April 2025 в 20:08

    Здравейте,пробата манту ми е 17 мм. Казаха да пия Изонид,но казаха,че не съм болна от туберкулоза. Това било така защото като дете съм боледувала. Защо тогава трябва да пия Изонид като нямам туберкулоза. Моля за вашето мнение.

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
C07FB12 небиволол и амлодипинC07FB12 небиволол и амлодипин

C07FB12 небиволол и амлодипин

от 31 яну 2026г.Прочети повече
Автоимунен енцефалитАвтоимунен енцефалит

Автоимунен енцефалит

от 30 яну 2026г.Прочети повече
Как да облекчите болката във врата и раменетеКак да облекчите болката във врата и раменете

Как да облекчите болката във врата и раменете

от 30 яну 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 1 дни, 12 часа и 35 мин.

Алергия към фъстъци: Симптоми, причини и лечение

преди 3 дни, 16 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Спортувате ли активно?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛА РОШ-EFFACLAR K-T DUO+ М БЕЛЕЗИ/ЧЕРНИ ТОЧКИ 40мл+ГЕЛ ИЗМИВАЩ 200мл 62531

ГЕНОТРОПИН прах и разтворител за инжекционен разтвор 5.3 мг 16 IU

НЕСИРДЖИ таблетки 5 мг/10 мг * 28

НЕСИРДЖИ таблетки 5 мг/5 мг * 28

УЛДИУЛАН таблетки 12.5 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕГУЛОН 150 мкг/30 мкг филмирани таблетки 3 * 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 яну 2026г. в 18:34:38

ЛАКСАТИНИЛ ФРУКТ МАРМАЛАД 200 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 яну 2026г. в 18:32:24

ЛАКСАТИНИЛ ФРУКТ МАРМАЛАД 200 г

Коментар на: Мими от 30 яну 2026г. в 16:18:39

ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ КОЛАГЕН 11.000 флакон * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 яну 2026г. в 16:06:01

МАГНЕ B6 таблетки * 60 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 яну 2026г. в 15:25:21
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival