Неподходяща употреба на езика
Неподходяща употреба на езика представлява използване на думи и фрази, несъответстващи на темата на разговор, сякаш говорещият не чува или не разбира за какво се отнася разговорът.
Неподходяща употреба на езика може да се дължи на затруднено чуване поради: запушване на слуховия канал от чужди тела, руптура на тъпанчевата мембрана, напреднала възраст, инфекциозни заболявания на дихателните пътища, разрастване на туморни образувания, загуба на слуха поради силен шум, отити, заболявания на евстахиевата тръба и други. Неподходяща употреба на езика е един от симптомите на т.нар. синдром на коктейл-партито.
Синдром на коктейл-партито или затруднено слухово възприятие при наличие на фонов шум е говорно нарушение, настъпващо при пациенти с изоставане в умственото развитие. Пациентът е способен да се научи да разговаря и да придобие умения за познаване на думите. Страдащите имат добри говорни и социални умения, но слаби умения за разбиране. Техният говор има тенденции за превръщане в бърборене и да включва безсмислена употреба на думите. Характерни симптоми са: неподходяща употреба на езика, употреба на думи, чието значение е неизвестно на пациента, разговорливост и хипервербализъм, некомпетентна употреба на говора, използване на фрази и цитати извън контекста на разговор. Проблемът с дискриминирането на фоновия шум се наблюдава и при хора без умствено изоставане, като при тях се изразява в неспособността да разграничават близкия шум (например говора на близкостоящ човек) от фоновия шум и така човек с остър слух може погрешно да бъде сметнат за глух.
Коментари към Неподходяща употреба на езика