Гъсти и лепкави храчки
Гъсти и лепкави храчки: сгъстен и лепкав секрет, който се изхвърля от дихателните пътища при кашлица. Храчките се образуват, при заболяване на белите дробове. Те се описват като слуз, която се отделя при кашлица. Организмът образува тази слуз, за да запази деликатните тъкани на дихателните пътища влажни и чрез нея да бъдат уловени и отделени малки частици чужди вещества.
Консистенцията на отделения секрет може да се промени поради много причини. Тя варира от мукоидна (пенеста) до мукопурулентна (гъста и лепкава). Храчките могат да стават гъсти и по-тъмни сутрин, при дехидратация и с напредване на инфекцията.
Гъстите и лепкави храчки може да се проявят при:
- Болести на дихателната система - астма, бронхит, грип, пневмония, белодробен оток.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - кистозна фиброза.
- Инфекциозни и паразитни болести - туберкулоза, аспергилоза.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
Повече информация може да прочетете в симптома: "Отделяне на храчки".
По-често срещаните причини за гъсти и лепкави храчки
Астма
Хронично заболяване на белите дробове, характеризиращо се с внезапни обостряния на затруднено дишане. Заболяването засяга хора от всички възрасти, но най-често се развива през детството и продължава и в зряла възраст. Често астмата се свързва с различни алергични състояния, поради което се означава като алергична астма. Известни са и други видове астма (например - професионална астма, която се дължи на вдишване на дразнещи или токсични химикали). Най-голям риск от развитие на астма се установява при малки деца, които често страдат от респираторни инфекции и настинки. Други рискови фактори са екзема, алергични състояния на кожата, наличие на астма при родителите, тютюнопушене и други.
Още за заболяването може да прочетете в темата: "Астма".
Бронхит
Заболяване на долните дихателни пътища, за което е характерно възпаление в бронхите и бронхиолите. В резултат на това в тях се отделя секрет, който пречи на преминаването на въздуха, което е причина за характерните за бронхита симптоми - задух, кашлица, хрипове и други. В зависимост от начина на протичане бронхитът може да бъде остър или хроничен. Остър бронхит настъпва най-често в резултат на бактериална или вирусна инфекция, а хроничният се развива след продължително заболяване на белите дробове, тютюнопушене и други. Възможно усложнение от бронхита е развитието на пневмония.
Повече информация за състоянието в темата: "Бронхит".
Библиография
https://www.healthline.com/health/green-phlegm
Коментари към Гъсти и лепкави храчки