Последици от други уточнени травми на шията и тялото МКБ T91.8
Към рубриката последици от други уточнени травми на шията и тялото се отнасят травми в шийния и гръдно-поясния отдел на гръбначния стълб, травми при смачкване.
Травмата при смачкване представлява нараняване, което се предизвиква от компресия на тялото. Тази форма на нараняване е често срещана след природно бедствие или след някаква форма на травма от умишлено нападение. Последиците след нараняване от този тип са рабдомиолиза и синдром на смачкване.
Рабдомиолизата е състояние, при което основна роля в патогенезата му е разпадът на масивно количество напречнонабраздена мускулатура в резултат на външна причина. Травмите, които водят до рабдомиолиза могат да бъдат предизвикани от механични, физични или химични причини. Симптомите могат да включват мускулни болки, слабост, повръщане и объркване. Може се наблюдава оцветяване на урината или неправилен сърдечен ритъм. Някои от продуктите на разграждането на мускулните влакна са вредни за бъбреците и могат да доведат до бъбречна недостатъчност.
Симптомите на рабдомиолиза зависят от нейната тежест и дали има наличие на бъбречна недостатъчност. По-тежката степен на рабдомиолиза се характеризира с мускулна болка, чувствителност, слабост и подуване на засегнатите мускули. Това може да доведе до понижаване на кръвното налягане и шок. Освобождаването на компонентите от разграждането на мускулна тъкан в кръвта причинява електролитни нарушения, които могат да доведат до гадене, повръщане, объркване, кома или анормален сърдечен ритъм. Урината придобива цвят на "тъмен чай", поради наличието на миоглобин. Увреждане на бъбреците може да доведе до намалена или липсваща продукция на урина, обикновено 12 до 24 часа след първоначалната увреда на мускулите.
Усложненията при рабдомиолиза могат да бъдат:
- хиперкалиемия
- инфекция
- остра бъбречна недостатъчност може да се случи
- синдром на дисеминирана интравазална коагулация
- високи нива на креатинкиназа
- метаболитна ацидоза
Травмите в шийния отдел на гръбначния стълб съставляват 19% от всички травми на гръбначния стълб. Те се делят на контузии, фрактури и дисторзии.
Контузиите на шията се характеризират с болка, ограничаване на подвижността, наличие на различни по размер кръвонасядания и болезнена подутина. Лечението се свежда до компреси, покой и физиотерапия.
Дисторзиите в шийния отдел представляват краткотрайно или временно преминаване границите на нормалния обем подвижност, в резултат на което се получават частични разкъсвания на връзките и ставния апарат. Характерен вид дисторзио на гръбначния стълб в шийната област е хиперекстензионно-хиперфлексионен синдром, който се явява след насилствена хиперекстензия и хиперфлексия на гръбначния стълб, така нареченото "камшично поражение". Наблюдава се често при летци след капитулиране, при автомобилни злополуки, когато се нанесе удар отзад при свободно стояща глава. Обикновеното дисторзио се изразява с локална болка и ограничение на движенията на шията.
Фрактурите на телата на шийните прешлени се получават най-често от компресионен механизъм. Клиничната картина варира от картината на контузия на шийния дял на гръбначния стълб до тежки миелични повреди с тетраплегия. При неусложнените фрактури болните се оплакват от болки в шията, която се усилва при значителни увреждания. Болният придържа главата си двете ръце и движенията на шията са блокирани.
Фрактурите в гръдно-поясния отдел на гръбначния стълб се получават от директна травма или по отломъчен механизъм. Клинично счупванията се изразяват с болка в областта и болка при натиск на определеното място.
Последици от други уточнени травми на шията и тялото могат да бъдат:
- сътресение на гръбначния мозък
- натъртване на гръбначния мозък
- притискане на гръбначния мозък
- частично анатомично прекъсване на гръбначния мозък
- пълно прекъсване проводимостта на гръбначния мозък
- затруднено преглъщане
- ригидност на мускулатурата
- коренчева симптоматика
Тежестта на неврологичната симптоматика на фрактурите в гръдно-поясния отдел на гръбначния стълб е по-малка и не заплашва живота на пострадалите така, както в шийния дял. Подобно на шийните увреди в острия период грубите неврологични поражения довеждат до спинален шок, който се проявява с пълно прекъсване на гръбначномозъчната проводимост. Частичното прекъсване при по-леките поражения води до отпадане на една или друга проводна функция на гръбначния мозък.
Когато са засегнати горните гръдни прешлени, освен параплегията се засягат и гръдните мускули. В областта на 3-4 гръден сегмент се засяга сърдечният ритъм. При засягане на ниво 11-12 гръден сегмент проявите са с долна вяла парализа в повечето случаи. Налице са тазово- резервоарни разстройства - ретенция на урина.
При частично анатомично прекъсване на гръбначния мозък се прекъсват само някои от проводниковите пътища. При засягане на първите 4 шийни сегмента се засягат движенията на четирите крайника (квадриплегия), също мускулатурата на гръдния кош и диафрагмата. При засягане на долните 4 шийни сегмента се получават двигателни разстройства в горните и долни крайници.
Пълното прекъсване проводимостта на гръбначния мозък е най-тежката повреда и се характеризира с парализа на мускулатурата, инервирана от гръбначномозъчните сегменти на нивото на поражение и дистално от него. При пълно прекъсване функцията на гръбначния мозък се развиват много тежки трофични разстройства, декубитални рани, уроинфекции и обща тежка инфекция, водеща до септично състояние и екзитус.
Лечението при последици от други уточнени травми на шията и тялото изискват незабавно се извършва в интензивно и хирургично отделения. Голямо значение има и правилно оказаната първа медицинска помощ на мястото на произшествието. Основно правило е да се остави неподвижна главата и шията заедно с тялото, като се имобилизира шията.
Коментари към Последици от други уточнени травми на шията и тялото МКБ T91.8