Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества Отравяне с диуретици и други неуточнени лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества Инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства

Инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства МКБ T50.2

от 27 май 2010г., обновено на 08 дек 2022г.
Инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства МКБ T50.2 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Към рубриката инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства се отнасят препаратите ацетазоламид, амилорид, хлорталидон, индапамид.

Инхибиторите на карбоанхидразата са голяма група сулфонамиди, които след въвеждането на тиазидните диуретици намират ограничено приложение. Типичният представител на групата е ацетазоламид, отнасящ се към лекарствата, означаващи се като слаби киселини.

Ацетазоламид действа като инхибира мембранноразположената в тубулните клетки на нефроните карбоанхидраза. Това пречи на осигуряването и секрецията на водородни йони за размяна с натриеви йони и съответно води до намаляване на натриевата реабсорбция със загуба на бикарбонати с урината. Увеличава се осмолалитета на тубулната течност, което от своя страна потиска реабсорбцията на вода и предизвиква увеличаване на диурезата. Освен бъбречната карбоанхидраза (КА) ацетазоламидът блокира също и тази намираща се в ресничестото тяло на окото, което води до понижаване на вътреочното налягане.

Ацетазоламид се метаболизира и напълно се екскретира с урината. Препаратът намира приложение при глаукома, психомоторната форма на епилепсия, рефрактерни на терапия с други диуретици отоци, височинна болест (предотвратява мозъчният и белодробния оток).

Основните нежелани реакции при предозиране на ацетазоламидът са:

  • изразеното намаляване на серумния калий
  • наличие на метаболитна ацидоза
  • повишаване на кръвната захар
  • повишаване на пикочната киселина
  • парестезия
  • умора
  • сънливост
  • депресия
  • намалено либидо
  • гадене
  • повръщане
  • коремни спазми
  • диария
  • черни изпражнения
  • полиурия
  • метаболитна ацидоза
  • хипокалиемия
  • хипонатриемия

Хлорталидонът се отнася към групата на тиазидите и техните аналози. Той предизвиква екскреция на 5-10% от филтрираните през гломерулите натриеви йони. Те засилват салурезата, блокирайки натриево-хлорния симпорт в дисталните бъбречни тубули. В сравнение с останалите тиазиди хлорталидонът притежава по-бавна резорбция и уринна екскреция и по-продължителен диуретичен ефект. Показан е при отоци от различен произход, артериална хипертония, безвкусен диабет, идиопатична калциурия, застойни явления в предменструалния период.

Симптомите на предозиране с хлорталидон могат да включват:

  • объркване
  • виене на свят
  • сухота в устата
  • прекомерно уриниране, последвано от намаляване на количеството на урината
  • мускулни спазми
  • гадене
  • повръщане
  • неравномерна сърдечна дейност
  • хипокалиемия
  • хипомагнезиемия
  • хипонатриемия
  • хипохлоремична алкалоза
  • хиперкалциемия
  • метаболитни нарушения
  • реакции на свръхчувствителност от страна на кожата

Амилорид представлява препарат от групата на блокери на амилорид-чувствителните натриеви канали. Той действа като блокира избирателно натриевите канали в апикалната мембрана на тубулите. Това предизвиква повишаване на диурезата чрез потискане на натриевата реабсорбция при едновременно потискане на калиевата секреция. Амилоридът проявява слаб диуретичен ефект, но значително потиска загубата на калий. Показан е при артериална хипертония, при индуциран от литиеви соли инсипиден диабет и други.

Най-често срещаните признаци и симптоми при предозиране с амилорид са:

  • дехидратация
  • хиперкалиемия
  • хипонатриемия
  • главоболие
  • полиурия
  • умора
  • гадене
  • повръщане
  • стомашни болки
  • виене на свят
  • анорексия
  • обрив

Лечението при отравяне с инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства е симптоматично и поддържащо.

4.0/5 5 оценки

Коментари към Инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства МКБ T50.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства МКБ T50.2
    www.framar.bg 
    на 03 February 2026 в 06:10
    Коментирайте "Инхибитори на карбоанхидразата, бензотиадиазина и други диуретични средства МКБ T50.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Създадоха клетки, които могат да заместят увредени органиСъздадоха клетки, които могат да заместят увредени органи

Създадоха клетки, които могат да заместят увредени органи

от 02 фев 2026г.Прочети повече
Употребата на GLP-1 лекарства крие риск от остър панкреатитУпотребата на GLP-1 лекарства крие риск от остър панкреатит

Употребата на GLP-1 лекарства крие риск от остър панкреатит

от 02 фев 2026г.Прочети повече
Поддържат 48 часа мъж с изкуствени бели дробове до трансплантацията на нови от донорПоддържат 48 часа мъж с изкуствени бели дробове до трансплантацията на нови от донор

Поддържат 48 часа мъж с изкуствени бели дробове до трансплантацията на нови от донор

от 02 фев 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 2 дни, 15 часа и 43 мин.

Алергия към фъстъци: Симптоми, причини и лечение

преди 4 дни, 19 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Спортувате ли активно?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЯЛ КРЕМ НА РАЧЕВ 55 г

ДЕКСАМЕТАЗОН ABR таблетки 2 мг * 50

АРНИКА ЦВЯТ 50 г БИЛКИ КАРМЕН

АЛКА МИНЕРАЛИ капсули * 60

РЕЗЕРВНА ИГЛА (ЛАНЦЕТ) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС 28G * 100

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СИОФОР SR таблетки с удължено освобождаване 500 мг * 60 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 фев 2026г. в 12:33:28

ЕРИУС перорален разтвор 0.5 мг/мл 120 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 фев 2026г. в 12:32:49

ИНОВИРОН капсули * 20 МИРТА МЕДИКУС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 фев 2026г. в 12:31:35

СУОНСЪН МАГНЕЗИЕВ ТАУРАТ таблетки 100 мг * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 фев 2026г. в 12:29:24

НАТАСПИН H капсули * 30 ВАЛЕНТИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 фев 2026г. в 12:26:37
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival