Смесени антиепилептични препарати, некласифицирани другаде МКБ T42.5
Към рубриката смесени антиепилептични препарати, некласифицирани другаде се отнася препарата ламотригин.
Ламотригин представлява синтетичен фенилтриазин с антиепилептични и аналгетични свойства. Ламотригинът е едно от най- ефективните средства за лечение на парциални и генерализирани форми на припадъци, които незадоволително се контролират с други антиепилептични средства. Използва се също и за лечение на биполярно разстройство и гърчове, свързани със синдрома на Lennox-Gastaut.
Монотерапията за възрастни и деца над 12 години се започва с доза от 50 милиграма веднъж дневно в първите две седмици, с плавно повишаване до 200-400 милиграма дневно, разделени в два приема. За деца от 2-12 години началната доза на ламотригина е 2 милиграма/кг. телесна маса, а поддържащата доза е 5-15 мг./кг.т.
Ламотригин засилва действието на гама-аминомаслена киселина (GABA), инхибиторен невротрансмитер, което може да доведе до намаляване на предаването на сигнали по нервните влакна, свързани с болката. Той също инхибира волтаж-зависимите натриеви канали, потиска освобождаването на глутамат, и инхибира обратното захващане на серотонина.
Ламотригин се абсорбира бързо и напълно след перорално приложение. Неговата абсолютна бионаличност е 98%, като не се повлиява от храната. Почти изцяло се метаболизира в черния дроб до неактивни глюкурониди. Антиепилептични средства, индуктори на чернодробните лекарства (фенобарбитал, карбамазепин и др.), могат да скъсят плазменият полуживот на ламотригина.
Предозирането с ламотригин може да се окаже фатално при поглъщане на дози по-големи от 10 грама. Клиничната картина се характеризира с:
- атаксия
- нистагъм
- припадъци
- понижено ниво на съзнание
- кома
- липса на координация
- забавена сърдечна дейност
- неконтролируеми движения на очите
Други нежелани реакции, които могат да възникнат при употребата на ламотригин са:
- токсична епидермална некролиза
- загуба на равновесие
- двойно виждане
- замъглено зрение
- световъртеж
- сънливост
- безсъние
- тревожност
- ярки сънища или кошмари
- сухота в устата
- язви в устната кухина
- промени в настроението
- хрема
- кашлица
- гадене
- лошо храносмилане
- коремна болка
- загуба на тегло
- пропуснати или болезнени менструални периоди
- вагинит
Лечението при отравяне със смесени антиепилептични препарати, некласифицирани другаде се осъществява в болнично заведение. Предприемат се стандартните мерки при отравяне, като за ламотригин няма специфичен антидот.
Коментари към Смесени антиепилептични препарати, некласифицирани другаде МКБ T42.5